Пил, смог, вихлопи 🚗💨 — яка якість повітря в Україні, Києві? Дізнайтеся, чим ми дихаємо і як поліпшити мікроклімат! 🌱😷
Якість повітря — проблема, яка за останні кілька років стала надзвичайно актуальною. Навіть ті, хто раніше особливо не заморочувався з показниками, тепер звертають увагу на попередження про забруднення атмосфери. І не дивно: дорогами їздить більше машин, працює більше виробництв, 99% з яких — шкідливі. Клімат змінюється, і ми змушені підлаштовуватися під нові умови. Якість повітря в Україні, Києві — важливий момент, на який бажано звертати увагу всім, хто тут живе, а особливо — чутливим людям. Тому сьогодні розбираємося в усіх деталях та нюансах.
Що таке якість повітря? Розбираємо ключові моменти

Пам’ятаю, що коли вчила в школі географію, окрема тема присвячувалася клімату, мікроклімату та складу повітря. В ідеалі, чисте повітря, яким ми дихаємо, складається з цілої низки хімічних елементів. Більшу частину складають гази:
- Азот (75%).
- Кисень (23%).
- Аргон (1.2%).
- Вуглекислий газ (0.4%).
- Інші гази.
Щоправда, повітря з таким чистим складом майже не існує: зазвичай домішуються додаткові хімічні сполуки та гази. Наприклад, у містах відчутно вищий відсоток вуглекислого газу, а у високогірних районах істотно знижується рівень кисню.
Темі забруднення присвячуються цілі параграфи в шкільних підручниках, наукові конференції, політичні заходи на міжнародному рівні. Проблема стала набирати обертів із початком промислової революції. На початку 19 століття стрімко з’являлися нові виробництва, що використовують теплову енергію для функціонування. Став популярним транспорт на ДВЗ (двигуні внутрішнього згоряння), а в середині минулого століття різко зросла кількість різних ТЕС, ТЕЦ, АЕС. В атмосферу стали потрапляти продукти згоряння деревини, вугілля, газу. Можете собі уявити, скільки всього накопичилося за 250 років.
Якість повітря в Україні, Києві

Для визначення якості повітря використовується кілька загальноприйнятих абревіатур і позначень. Ви могли бачити такі скорочення в кліматичних зведеннях або в новинах. Розбираємося, що вони означають.
PM2.5 і PM10 — тверді частинки в повітрі
PM (Particulate Matter) — це мікроскопічні тверді частинки або краплі рідини в повітрі.
- PM10 (діаметр до 10 мкм) — більші частинки, які можуть осідати у верхніх дихальних шляхах (наприклад, пил, пилок, сажа).
- PM2.5 (до 2.5 мкм) — дрібніші частинки, що проникають глибоко в легені і навіть у кров. Вони вважаються найнебезпечнішими, оскільки можуть спричиняти захворювання дихальної та серцево—судинної систем.
Джерела появи таких частинок — найчастіше антропогенні, тобто, людського походження: автомобільні вихлопи, промислове виробництво, опалення (спалювання дров і вугілля). Хоча їхній появі сприяють і лісові пожежі, і пилові бурі. Що менші частинки, то довше вони залишаються в повітрі.
NO2 (діоксид азоту)
NO2 — це токсичний газ, який подразнює дихальні шляхи. Довготривалий вплив може призвести до астми та захворювань легенів. Джерелами діоксиду азоту вважається автотранспорт, робота ТЕС, промислові викиди, горіння дерева і вугілля.
СО2 (вуглекислий газ)
СО2 сам по собі не вважається забруднювачем, але його концентрація впливає на якість повітря в приміщеннях. Високий рівень CO2 може викликати втому, головний біль, погану концентрацію уваги. Підвищений вміст вуглекислого газу — наслідки кислотних дощів і «парникового ефекту».
Додаткові забруднювачі
- SO2 (діоксид сірки) — викликає подразнення очей, кашель, пов’язаний із кислотними дощами. Джерела: вугільні електростанції, металургія.
- CO (чадний газ) — безбарвний, смертельно небезпечний газ без запаху. Джерела: вихлопні гази, неякісне опалення.
- O3 (озон) — у верхніх шарах атмосфери корисний, але на рівні землі стає шкідливим, викликаючи подразнення легенів. Джерела: хімічні реакції забруднювачів під дією сонця.
Що таке TVOC?
TVOC — загальна абревіатура, яка означає кількість летких сполук у повітрі. Зокремо, до цього скорочення входять і вуглекислоий газ, озон, діоксид азоту та інші гази. Також TVOC включає в себе і такі сполуки, як бензол, метил, ацетон: такі хімічні речовини часто виділяються у повітря при нагріванні, наприклад, пластику, фарби, лаків, асфальту, ДВП та ДСП. При цьому максимальний безпечний для здоров’я показник TVOC — до 300 ppm (parts per million).
Чим небезпечні забруднювачі
Завжди здається, що такі ситуації, як глобальні зміни клімату, погіршення екології та забруднення стосуються когось іншого — кліматологів, науковців, політиків, бізнесу. Але ось вам приклад людини, яка не страждає ні на підвищену чутливість, ні на алергії: останніми місяцями всы наслідки забрудненого повітря я відчула на собі. При цьому в моєму районі був фіолетовий (критичний) рівень забрудненості.
Уявімо ситуацію: ввечері з вулиці «тягне» легким гаром, але ти залишаєш вікна відчиненими і лягаєш спати. Що ми маємо вранці:
- Прокидаєшся вже втомленою: організм не здатен відпочивати в поганому мікрокліматі.
- У когось часто болить голова, або є відчуття важкості та запаморочення.
- Складно зосередитися, особливо на роботі чи навчанні.
Але ще сильніше на погану якість повітря реагують легені. Хтось починає кашляти, у когось загострюється астма, а хтось і зовсім підхоплює застуду. Тож забруднене повітря — проблема набагато серйозніша, ніж ми звикли її сприймати.
Якість повітря в Україні: загальна картина

В Україні моніторингом займається Укргідрометцентр. Для визначення якості повітря використовують датчики забруднення повітря, які реагують на перевищення рівня певних частинок. Монітори встановлюються у великих містах, передмістях, селах, і видають інформацію в режимі реального часу. Ця інформація часто доступна в сервісах із прогнозом погоди і в деяких інших додатках, про які ми поговоримо трохи пізніше.
На жаль, Україна входить до числа країн із досить високим рівнем забруднення повітря, особливо у великих промислових регіонах. Забруднення пов’язане з викидами підприємств, транспортом, побутовим опаленням і природними факторами, такими як пилові бурі та пожежі на торфовищах.
Основні забруднені регіони
- Київ — високий рівень забруднення через транспорт, промислові зони та опалення, займає топові позиції, на рівні Токіо або Гонконгу. У холодну пору року часто утворюється смог.
- Дніпропетровська область (Дніпро, Кривий Ріг) — металургійні підприємства, ТЕС і викиди промзон.
- Львівська область — викиди ТЕЦ, жвавий транспортний потік, періодичне спалювання відходів.
Найчистіші регіони України — здебільшого західні та гірські райони (наприклад, Карпати), а також села і невеликі населені пункти, віддалені від великих виробництв.
При цьому якість повітря коливається залежно від пори року та кліматичних змін. Взимку рівень забруднення підвищується через опалення (особливо в приватному секторі, де використовують вугілля та дрова), а також через антициклони, які затримують смог. Влітку до забруднення додаються лісові та степові пожежі, висока концентрація пилу. У спекотні дні також збільшується кількість приземного озону (O₃), який небезпечний для дихальної системи.
До речі, влітку 2024 року було зафіксовано рекордну концентрацію пилку від цвітіння амброзії. Через глобальне потепління та високі температури рослина з жовтими квітами не просто швидко росте та розмножується, а ще й цвіте по кілька разів на рік. На початку вересня в деяких регіонах України навіть запровадили карантин для боротьби з алергеном: навіть у малочутливих людей її пилок викликає активну сльозотечу, чхання, нежить.
А що навесні та влітку? Немає ні спеки, ні опалення, отже, чистота повітря краща? Як би не так: навесні починається активне цвітіння, а восени спалюють опале листя.
Якість повітря в Києві

Мені як людині, яка живе в Києві, важливо, яким повітрям я дихаю. Столиця — велике місто, тут досить багато транспорту, як громадського, так і особистих автівок, працюють великі підприємства, великий приватний сектор, кілька електростанцій. Відповідно, звання одного з найзабрудненіших міст Європи отримано заслужено.
Моніторингових систем у Києві досить багато — по кілька на кожен мікрорайон. Це дуже добре видно, наприклад, у застосунку Київ Цифровий.
На момент публікації цієї статті рівень забрудненості повітря в центральних районах — гірший, ніж у крайніх. Переважно це, звісно, зумовлено активнішим трафіком, особливо в годину пік.
Найбільш екологічно чисті райони Києва
- Теремки. Тут досить великий лісовий масив (Національний парк Голосіївський), парк Феофанія.
- Виноградар — стоїть на віддалі від основного трафіку і майже з усіх боків оточений зеленим масивом.
- Гідропарк — тут майже немає житлової та комерційної забудови, тому мікрорайон продовжує залишатися однією з найчистіших зон Києва. Поки що.
- Троєщина. Як і Теремки, оточена лісовою зоною майже з усіх боків, багато внутрішніх парків (до речі, тут ще й доволі бюджетна нерухомість). Але через відсутність метро на Троєщині доволі активний трафік, який з часом тільки зростає і поступово нівелює користь від лісів.
Загалом, на жаль, ситуація з кожним роком погіршується. Збільшується автомобільний трафік, будуються нові ТРЦ і ЖК, а зелені зони в межах міста часто мають суто формальний характер. А якщо місто накриває пилова буря або смог, то ніякий Гідропарк або Феофанія не рятують.
Як перевірити якість повітря: топ додатків
Зараз інформація про якість повітря стала загальнодоступною. Загальноприйняте, хоча й неофіційне позначення AQI (air quality index) — індекс якості повітря — дає загальну числову оцінку, інколи ще позначаєтьсчя як індекс забруднення повітря. Як його розшифрувати:
Значення | Розшифровка |
AQI 0–50 (зелений колір) | Гарна якість повітря. |
AQI 50–100 (жовтий колір) | Середній рівень. Чутливі люди можуть відчувати респіраторні симптоми, але небезпеки все ще немає. |
AQI 101–150 (помаранчевий колір) | Підвищена концентрація забруднюючих речовин. Досить відчутно для чутливих людей, астматиків, дітей (шкідливо для вразливих груп). |
AQI 151–200 (червоний колір) | Погана якість повітря (шкідливо). Краще мінімально перебувати на відкритому повітрі й намагатися не відчиняти вікна. |
AQI 201–300 (фіолетовий колір) | Дуже шкідливо. |
AQI 301–500 (бордовий колір) | Небезпечний рівень забрудненості. Перебування на відкритому повітрі може мати серйозні наслідки для здоров’я. |
Колірна індикація теж вважається загальноприйнятою і використовується як у місцевих, так і міжнародних джерелах.
Додатки, щоб стежити за якістю повітря
Отримати інформацію про якість атмосфери зараз можна через телефон у режимі реального часу.
- Погодні додатки. Вбудований виробником у смартфон прогноз погоди часто крім опадів та температури показує й індекс якості повітря.
- Київ Цифровий — топовий застосунок для тих, хто живе в Києві. Софт показує в реальному часі стан повітря в усіх мікрорайонах Києва, можна бачити цифрові значення для всіх ключових показників. А ще застосунок надсилає сповіщення, коли повітря у вашому мікрорайоні забруднене — з рекомендацією відкласти прогулянки та випити склянку води.
- IQAir — топовий застосунок взагалі для всіх. Його можна завантажити з Google Play Market або AppStore на телефон. У застосунку видно карту в реальному часі, яка показує не тільки індекс AQI, а ще напрямок вітру, осередки пожеж, станції контролю повітря. Є веб-версія.
- SaveEcoBot — український телеграм-бот, який моніторить екологічну ситуацію за цілою низкою параметрів. Інформація, яку він надає, найповніша — щодо забруднювачів, рівня забрудненості, виробництва, захисту від негативного впливу довкілля.
Також у Google Play Market або AppStore можна знайти й інші додатки-монітори екологічної ситуації.
Як захиститися від забрудненого повітря?

Звісно, на тлі всієї ситуації виникає питання: як можна захиститися від забрудненого повітря? Адже якщо велике місто накриє смог, у всіх робочий графік, і виїхати, наприклад, в область, де ситуація зазвичай краща, не завжди є можливість.
Отже, є кілька банальних, але робочих правил, які допоможуть, якщо рівень забрудненості високий, а йти на роботу треба:
- Маска або респіратор — наше все. Якщо, наприклад, регіон накрила пилова буря (часто буває навесні та восени), найпростіша медична маска допоможе захистити дихальні шляхи від потрапляння частинок пилу — тих самих PM2.5 і PM10.
- Менше часу проводити на вулиці. Начебто банально, але що менше ви перебуваєте на відкритому повітрі, то краще.
- Якщо ситуація із забрудненням повітря у вашому регіоні повторюється досить часто (наприклад, у Києві забруднена атмосфера — дедалі глобальніша проблема), є сенс обзавестися очищувачем або іонізатором повітря. Про це ми поговоримо трохи нижче.
А ще, неочевидна, але дуже класна штука — звичайні кімнатні рослини. Вони дійсно працюють як невеликі очищувачі повітря місцевого значення, і що більше їх у кімнаті, то, звісно, краще. Головне — щоб самі рослини отримували потрібне живлення, вчасно поливати і стирати пил з листя, бо пил, як правило, досить токсичний.
Які рослини найкраще справляються з очищенням повітря:
- Сансевієрія.
- Спатифілум (лілія «на мінімалках»).
- Фікус Бенджаміна (досить вибаглива, але ефективна, а ще дуже естетична рослина).
- Гербера Джемсона.
- Азалія (невелика квітка, схожа на кімнатну фіалку, але дуже естетична).
А ще — просто моє топове відкриття минулого року (прям від серця відриваю) — стабілізований мох. Досі дуже радію, що одного разу побачила цю красу в рекламі і вирішила замовити. Стабілізовані рослини — не штучні, але внутрішні соки в них поступово замінюються спеціальним складом, який не дає зелені загинути. При цьому рекомендується підтримувати в приміщенні нормальний рівень вологості, щоб мох не пересихав. Він дуже добре збирає пил і токсини з повітря, а ще смачно пахне лісом. Оскільки кімнатні рослини — не для мене, у мене гинуть навіть кактуси, така зелень — просто найкращий вихід. Його, до речі, можна ще й дуже круто вписати в інтер’єр.
Як правильно провітрювати квартиру при забрудненому повітрі
Сидіти у квартирі з геть зачиненими вікнами, особливо у спеку — така собі ідея. Тому навіть при забрудненому повітрі приміщення бажано провітрювати, тільки робити це потрібно правильно.
Перше: у нічний час рівень забрудненості падає, тому вікна можна залишати відкритими з 22.00 до 7.00.
Друге: якщо смог вдень сильний, а провітрити квартиру треба (наприклад, влітку), є два варіанти:
- Можна відчинити вікно в іншій кімнаті, яка виходить на інший бік вулиці. Забруднені частинки все ж таки осідатимуть у першому приміщенні, а далі потрапить уже трохи очищений потік повітря.
- Якщо такої можливості немає, використовуємо мокрий рушник, простирадло або щільну марлю. Просто вішаємо на відкрите вікно, щоб волога тканина закривала відкритий отвір. Це вже досить старий, але цілком робочий фокус.
Очищувачі та зволожувачі повітря

Ну й останнє: реальна технічна допомога. Останнім часом очищувачі та зволожувачі повітря стали доволі популярними саме через погіршення кліматичної ситуації в Києві та в Україні загалом.
Отже, очищувачі повітря. Це повноцінні помічники, які за рахунок цілої системи фільтрів дуже ефективно очищають повітря. Зазвичай одного очищувача достатньо для невеликої квартири. Деякі моделі можуть пропонувати ще й зволоження — зручно, щоб і гроші зайвий раз не витрачати, і занадто багато техніки не ставити вдома. А, наприклад, очищувачі повітря Sharp обладнані такою технологією, як іонний душ, — така собі швидка допомога, коли потрібно швидко розв’язати проблему неприємного запаху або сильно забрудненого повітря.
Зволожувачі — база для всіх сучасних будинків, допомагає підтримувати вологість на рівні 40–60%. У деяких зволожувачах є функція очищення повітря, але вона не працює так ефективно, як безпосередньо в очисниках.
Ще одна ефективна штука — озонатор. Зазвичай це невеликий пристрій для місцевого використання, для квартири одного приладу буде недостатньо. Вони часто використовуються, наприклад, у шафі чи холодильнику, щоб прибрати вогкість, затхлий запах. Якщо ви живете у відносно екологічно чистому регіоні (наприклад, у передмісті), але хочеться зробити домашній мікроклімат кращим, озонатор плюс зволожувач — те, що треба.
Підсумуємо
Якість повітря в Україні, Києві загалом останнім часом залишає бажати кращого, на жаль. І те, як ми почуватимемося в цій атмосфері, часто безпосередньо залежить від нас самих. Краще заздалегідь підготуватися до можливого повідомлення від Києва Цифрового «Повітря забруднене, краще відкласти прогулянки та випити склянку води». Можна додати в інтер’єр трохи більше кімнатних рослин, купити зволожувач або очищувач повітря і розповісти дитині про свідоме ставлення до екології. До речі, за промокодом BLOG на кліматичну техніку діє додаткова знижка.