Эта запись также доступна на: Русский
📺 Яким має бути розмір ТВ для вашої кімнати, щоб дивитись було комфортно? Дізнайтесь, як правильно вибрати телевізор за діагоналлю та іншими параметрами 👌
Великий екран ТВ часто ототожнюється з кращим. Дисплеї продовжують ставати все тоншими та більшими, а якість зображення зростає. Але важливо памʼятати, що телевізор з великим екраном не завжди забезпечує найкращі враження від перегляду. Чому так відбувається? І тоді як вибрати телевізор за діагоналлю? Відповіді на ці питання ви знайдете нижче.
Зміст
- Проста математика: вибираємо телевізор за розміром
- Що таке діагональ телевізора?
- Які найпоширеніші розміри телевізора?
- Як вибрати телевізор за діагоналлю?
- Класична формула для HD та Full HD
- Сучасна формула для 4К і 8 К
- Що ще важливо для комфортного перегляду ТВ?
- Діагональ телевізора та роздільна здатність: що важливіше?
- Рівень розташування ТВ
- Кут огляду та освітлення
- Як неправильно підібраний телевізор може вплинути на здоровʼя?
- Висновки
Проста математика: вибираємо телевізор за розміром
Що таке діагональ телевізора?
Сучасні ТВ безрамкові або мають дуже тонкі рамки, тому розмір девайса зводиться до діагоналі. Діагональ телевізора — це відстань від верхнього лівого кута екрана до нижнього правого. Зазвичай вона виражається в дюймах, але якщо вам зручніше орієнтуватися у сантиметрах, ви можете легко перевести дюйму у сантиметри: 1 дюйм — це 2.54 см.
Які найпоширеніші розміри телевізора?
Найпоширеніші розміри телевізорів — 42, 50, 55, 65 і 75 дюймів за діагоналлю. Звісно, можна знайти й більші моделі, які дозволять створити атмосферу справжнього кінотеатру у себе вдома. Або навпаки, маленькі телевізори близько 20 дюймів: наприклад, для фонового перегляду новин або шоу, коли ви миєте посуд.
Як вибрати телевізор за діагоналлю?
Класична формула для HD та Full HD
Згідно з класичною формулою, відстань «від дивана до екрана» повинна дорівнювати 2.5–3 діагоналі екрана. Візьмемо, наприклад, модель Sharp 50FP1EA з діагоналлю 50 дюймів. 50 дюймів x 2.5 = 125 дюймів. У сантиметрах це 125 x 2.54 = 317.5, тобто трохи більше 3-х метрів.
Нюанс у тому, що ця формула більше підходить для телевізорів HD та Full HD. Для сучасних моделей з вищою роздільною здатністю, 4K та 8K, заведено використовувати інші розрахунки.
Сучасна формула для 4К і 8К телевізор
Вибір правильного розміру ТВ для вашої кімнати зводиться до такого прорахунку:
- Спочатку виміряйте відстань між диваном або кріслом та екраном (у см).
- Розділити це число на 2.54, щоб перевести у дюйми.
- Розділіть це число на 1.2.
Наприклад, ви зазвичай дивитеся телевізор з дивану чи крісла на відстані приблизно 2.30 м. Переводимо їх у дюйми: 2.30 : 2.54 = 90. Далі 90 ділимо на коефіцієнт 1.2: 90 : 1.2 = 75 дюймів. Звісно, розрахунки можна трохи округлити, як ми і зробили.
І навпаки. Якщо ви хочете ТВ певного розміру, а площа житла дозволяє, можна погратися з місцем розташування девайса. Припустимо, ви хочете купити телевізор Sharp 75FQ5EG з діагоналлю 75 дюймів. Тоді розрахунки виглядатимуть так:
- Розмір екрана у дюймах треба помножити на коефіцієнт 1.2. Тобто 75 дюймів x 1.2 = 90.
- Отриману цифру переводимо у сантиметри — 90 x 2.54 = 228.6, тобто трохи більше 2-х метрів.
Що ще важливо для комфортного перегляду ТВ?
Ми визначились, як прорахувати розмір телевізора під ваше приміщення. Та не лише діагональ має значення.
Діагональ телевізора та роздільна здатність: що важливіше?
Чим більша роздільна здатність екрана, тим більше пікселів він відображає і тим менше помітні окремі пікселі. ― відповідно його роздільна здатність вище, а піксельна структура зображення менш помітна. Саме тому телевізори з роздільною здатністю 4K сьогодні є галузевим стандартом. Вони пропонують ретельно деталізовану якість зображення. А на пʼяти 4К вже наступає формат 8К. З такою високою роздільною здатністю пікселі взагалі складно помітити. Тому завжди краще вибрати телевізор менший за розміром, але більший за роздільною здатністю. Ось, наприклад:
- HD = 1366×768 пікселів. Для стандартного приміщення з відстанню від екрана до дивана 2–2.5 м зручним буде екран 32 дюйми і навіть менше. Наприклад, Sharp 24FH2EA з діагоналлю 24 дюйми цілком підійде для кухні. Для фонового перегляду ТВ-шоу чи новин цього цілком достатньо.
- Full HD = 1920×1080 пікселів. Така роздільна здатність комфортна для 32-42 дюймових телевізорів і цілком прийнятна для екшенів та інших фільмів із спецефектами. Яскравий приклад — 40-дюймовий Sharp 40FG2EA.
- 4K = 3840×2160 пікселів. Зручно переглядати на екрані 50 дюймів та вище, наприклад, Sharp 65EQ3EA 4K отримав дисплей 65 дюймів.
- 8K = 7680х4320 пікселів.
Іншими словами, якщо ваш екран занадто великий для приміщення, роздільна здатність 4K може не сприйматися візуально комфортно. Великий екран виглядатиме недоречним у більш обмеженому просторі, якщо ви сидите надто близько. Занадто далеко — і ви втратите занурення, якого ми прагнемо досягти за допомогою хорошого домашнього кінотеатру. Ви постійно будете відчувати, що щось не так. Але головне навіть не це, а наслідки, до яких може призвести неправильний вибір.
Рівень розташування ТВ
Розміщуйте телевізор так, щоб центр екрана був на рівні очей або трохи вище. За стандартних умов сидіння на дивані, висота якого більш-менш однакова, центр телевізора знаходитиметься приблизно на висоті одного метра.
Враховуйте також висоту дивана і ваш зріст. Якщо телевізор встановити занадто високо, очі будуть перенапружуватися через постійний погляд вгору. А якщо занадто низько – може виникнути дискомфорт у шиї. Як вийти з ситуації, якщо зріст ваш та ваших членів родини сильно відрізняється? Крісла різної висоти та подушки — найпростіший вихід. Це особливо важливо для дітей, у яких ще формується скелетно-мʼязова система, тож обовʼязково стежте за цим.
Кут огляду та освітлення
Найкомфортнішим вважається, коли екран займає 30-40 градусів вашого поля зору. При цьому сам телевізор слід розташовувати прямо перед глядачем. Якщо встановити його під кутом, доведеться знов-таки повертати голову, що може викликати напруження мʼязів шиї. Крім того, не варто монтувати телевізор поруч із вікном: зображення буде тьмяним і відблискуватиме, а темні сцени стануть майже невидимими. Це змусить підвищувати яскравість і рівень підсвітки, що створить додаткове навантаження на очі.
Як неправильно підібраний телевізор може вплинути на здоровʼя?
- Погіршення зору. Якщо діагональ та відстань перегляду не узгоджені, спочатку ви відчуватимете постійне перенапруження. З часом це може призвести до послаблення зору — як короткозорості, так і далекозорості.
- Напруження у мʼязах та зажими.
- Неправильна осанка під час перегляду. А якщо ви часто дивитесь телевізор, сидячи у незручній позі, з часом це може призвести навіть до виникнення остеохондрозу.
- Порушення циркадних ритмів та режиму сну. Тут мова не лише про некомфортну діагональ екрана, а й про вплив синього світла, що ним випромінюється. Хоча помірний вплив синього світла не є шкідливим, тривалий перегляд фільмів та шоу з близької відстані може призвести до перенапруження очей, головного болю та порушення природних циркадних ритмів організму. Тому важливо, по-перше, дотримуватись правильної відстані, по-друге, стежити за освітленням та налаштуванням яскравості екрана, щоб зменшити навантаження на очі.
Висновки
Ідеальний розмір телевізора — це той, який підходить саме для вашого житлового простору. Тому важливо знати, як вибрати телевізор за діагоналлю відповідно до розміру вашої кімнати. Існують дві формули, які дають змогу визначити ідеальний розмір телевізора:
- Відстань до глядача повинна дорівнювати 2,5–3 діагоналі екрана.
- Відстань до глядача розраховуються як діагональ помножена на коефіцієнт 1.2 (не забуваємо перевести у см).
Та не тільки діагональ екрана має значення. Важливо врахувати також рівень розташування, кут огляду та освітлення. А у цій статті ви можете прочитати, як впливає на сприйняття картинки тип матриці телевізора. Приємного перегляду!