Як правильно чистити зуби електричною щіткою? 🧐 Проста інструкція + поради стоматолога, щоб зуби залишалися здоровими, а посмішка — бездоганною! 😁
Стоматологія та здоров’я зубів — тема, яка викликала жвавий інтерес всю історію людства. Ще в 7 столітті до н.е. з’явилися перші зубні протези, в період Середньовіччя зубний біль лікували миш’яком, і тільки до кінця 19 століття стоматологія набула статусу окремої медичної науки. На щастя, сучасні технології позбавили нас багатьох болісних процедур минулого. Тепер для підтримки здоров’я зубів зазвичай достатньо регулярного догляду. Розберемося, як правильно чистити зуби електричною зубною щіткою, щоб сяяти не тільки білою, а й здоровою посмішкою.
Як зберегти здоров’я зубів

Не знаю, як у вас, але особисто у мене слово «стоматолог» викликає напад паніки. За рекомендаціями лікарів, профілактично відвідувати стоматологічний кабінет бажано раз на півроку: якщо своєчасно виявити карієс або зубний камінь, можна уникнути цілої низки проблем у майбутньому. Але я з тих людей, які будуть відтягувати до останнього і готові зробити все, аби якомога рідше бачитися з цією усміхненою людиною. І правильна гігієна зубів тут стоїть на першому місці.
Топ захворювань зубів очолюють:
- Карієс.
- Пульпіт (запалення нерву).
- Пародонтит (хвороба ясен).
- Флюс.
- Зубний камінь.
Із цього списку, звісно, найпоширеніша проблема — карієс. Більшою чи меншою мірою на нього страждає близько 99% дорослого населення Землі, хоча не менш поширеною ця проблема є й у дітей. Починаючись із маленької, майже нешкідливої плями на емалі, карієс розвивається стрімко, вражаючи тканини зуба і добираючись до нерва. І тільки потім ти починаєш його відчувати.
Правильна гігієна зубів
Комплексна та правильна гігієна зубів — те, що допоможе зберегти їхнє здоров’я на роки (і заощадити величезну кількість грошей). Крім якісного чищення, важливо виробити кілька звичок у стоматологічній рутині:
- Обов’язково користуватися зубною ниткою. Після кожного чищення зубів важливо пройтися по всьому міжзубному простору і дістати звідти залишки нальоту і частинки їжі.
- Іригатор — топовий девайс для профілактики зубного каменю і карієсу.
- Приділяємо увагу язику під час чищення. На багатьох зубних щітках є навіть спеціальна ребриста поверхня на зворотному боці, щоб прибрати наліт з поверхні язика.
- Зубна паста має бути відповідною, і найкраще купувати її за призначенням лікаря.
- Правильна техніка чищення зубів зубною щіткою — 50% справи.
Ну і все ж профілактичних оглядів у стоматолога не уникнути. Краще раз на півроку стабільно чути, що в тебе із зубами все гаразд, ніж раз на три роки залишати в цьому кабінеті річний бюджет невеликої африканської держави на лікування запущеної ситуації.
Що таке електрична зубна щітка і чому це найкраще рішення для гігієни зубів

Зубні щітки в тому вигляді, до якого ми звикли, з’явилися наприкінці 19-го століття. Англійські лікарі придумали розщепити невелику паличку і вставити в щілину пучок зі щетинок, які тоді були натуральними. У 1938 році з’явилися перші нейлонові щітки, а ера електричних зубних щіток почалася тільки наприкінці минулого століття.
У чому суть електричної зубної щітки, наприклад, такої, як Oclean? Зазвичай всередину корпусу вмонтовано невеликий моторчик, який змушує щетинки або всю насадку коливатися з високою частотою. Електричними можуть бути щітки з різними технологіями:
- Роторні — одні з перших різновидів. У них зовсім маленька кругла головка, розрахована на очищення від нальоту одного зуба.
- Звукові — класика серед електричних зубних щіток. Мотор генерує звукові хвилі, які змушують щетинки коливатися зі звуковою частотою. Щітка здійснює вимітаючі рухи, а площа робочої поверхні вже більша, і розрахована на опрацювання 2–2.5 зубів одразу.
- Ультразвукові працюють за схожою технологією, тільки робота мотора генерує вже ультразвукові хвилі, тому щетинки коливаються з більшою інтенсивністю. До речі, коливання ультразвукових зубних щіток можуть проникати в м’які тканини на глибину до 4 мм і стимулювати поліпшення кровообігу в яснах.
Електричні зубні щітки набагато ефективніші, ніж звичайні. Це буквально нове слово в гігієні зубів. Зазвичай під час чищення доволі непросто дістатися крайніх молярів (кути щелепи), а якщо й доберешся, то помахаєш суто для галочки. Наприклад, я іноді після, здавалося б, ретельного чищення виявляю дуже неякісно опрацьовані ділянки (боюся собі уявити, що мені скажуть зуби мудрості через пару років).
А електрощітки саме за рахунок коливання щетинок з високою частотою акуратно розм’якшують і вимітають наліт з поверхні емалі, при цьому часто ще масажують ясна. Крім цього, у багатьох моделей і брендів є ще додаткові технології, які роблять гігієну ротової порожнини набагато якіснішою.
Щітки Oclean — революція в гігієні зубів

Oclean — один з передових брендів, які випускають найрізноманітнішу доглядову техніку для ротової порожнини. Але саме електричні зубні щітки — їхній коронний продукт.
Почнемо з того, що бренд використовує саме звукову технологію. Вона найбільш щадна навіть для чутливих зубів, а ще не така дорога, як ультразвук. Одна з особливостей Oclean — магнітно-левітаційний мотор. Пам’ятаєте японський потяг, який рухається на магнітній подушці і може розвивати швидкість до 600 км/год? Тут використовується той самий принцип: щітка працює дуже м’яко, але при цьому досить інтенсивно, щоб підтримувати хороший рівень гігієни.
Смарт-технології, сенсорний екран та моніторинг
Щітки Oclean — не просто зубні щітки, а сучасний гаджет для догляду за ротовою порожниною. Тут усі технології спрямовані на те, щоб користувач краще розумів і контролював весь процес.
Отже, моніторинг. У щітках бренду для цього використовується система датчиків, які отримують дані, використовуючи кісткову провідність. Щітка фіксує силу натискання, і може скорегувати інтенсивність роботи щетинок, щоб не пошкодити зубну емаль або ясна.
Під час процедури щітка сканує простір, складає карту щелеп, ділить їх на 4 (наприклад, Oclean X Lite) або 8 секторів і відстежує якість чищення в кожному з них. Не до кінця очищені зони забарвлюються в жовтий колір, а пропущені — в червоний. Ця інформація виводиться або на сенсорний екран, який вмонтовано в корпус щіток серії Smart, або в застосунок Oclean Care+.
До речі, про дисплей. Він є не на всіх моделях, але помітно спрощує управління щіткою і процес чищення загалом. Екран сенсорний, реагує на дотики, і з його допомогою можна змінювати режими, вмикати і вимикати щітку.
Як правильно чистити зуби електричною щіткою: поради стоматолога

Отже, з теорією трохи розібралися, а тепер переходимо до практики. Ми вже знаємо, що правильна та якісна гігієна — важлива умова збереження здоров’я зубів. І навіть такий простий, на перший погляд, процес, як чищення зубів, має масу нюансів.
Таймер — наше все
На одну процедуру має йти мінімум 2 хвилини. Це базова рекомендація, оскільки тільки за такий час можна дійсно приділити достатньо уваги на всі необхідні ділянки щелепи. Якщо ви чистите зуби електричною зубною щіткою, більшість моделей мають вбудований таймер на 2 хвилини. А деякі моделі, як Oclean Endurance Black, можуть працювати і 3, і 4 хвилини, якщо є така рекомендація від стоматолога.
Якщо нудно, можна увімкнути улюблений плейлист, пригадати всі обернення домінантового септакорду або повідомлення, які ви надсилали колишньому після п’ятого келиха чогось міцного.
До речі, якщо щітка має вже вбудовані налаштування для різних режимів — наприклад, денний або для чутливих зубів, додатково налаштовувати таймер не потрібно: девайс сам знає, коли вимикатися.
Кути — не тільки в математиці
Під час чищення зубів електричною щіткою важливо зрозуміти, як вона працює, щоб не робити хаотичних рухів, а дійсно прибирати наліт.
- Якщо роторна щітка, досить поставити її на жувальну частину зуба, тобто, зверху, і за рахунок обертання щетинки акуратно очистять емаль від нальоту.
- Звукові та ультразвукові щітки рекомендується ставити під прямим кутом до щелепи (а не 45°, як у випадку зі звичайною, мануальною щіткою).
А тепер важлива інформація: ми не робимо щіткою хаотичних рухів — ні обертальних, ні поперечних, ні вертикальних. Ми просто тримаємо щітку під правильним кутом до зубного ряду, акуратно рухаємося зверху вниз або навпаки, а розумний девайс зробить все сам. За рахунок коливання щетинок наліт вимітається практично без нашої участі (кожному зубу потрібно приділяти приблизно 5–10 секунд).
До речі, багато стоматологів рекомендують починати не з різців (передніх зубів), як ми звикли, а відразу з важкодоступних кутів щелепи. Така собі обманка для мозку, адже починаємо ми зазвичай із найпростішого. Так крайні моляри дійсно отримають свою дозу уваги.
Як правильно чистити зуби електричною щіткою: зубна паста теж важлива

Звісно ж, навіть такий розумний пристрій, як електрична зубна щітка, ми використовуємо в тандемі із зубною пастою. Зазвичай потрібна невелика кількість — видавлюємо на щітку зовсім невелику кралю, розміром з горошину. Такої кількості достатньо, щоб якісно почистити зуби дорослій людині.
А ось вмикати щітку потрібно вже після того, як ви приставили її до зубів, інакше вібруючі щетинки розбризкають пасту по всій ванній. Витирати її потім із дзеркала — таке собі задоволення. До речі, не забуваємо щітку спочатку намочити перед тим, як нанести пасту.
А ось невеликий чеклист щодо вибору зубної пасти (так, навіть у таких дрібницях є важливі нюанси):
- Якщо у вас чутливі зуби, можуть допомогти фторовмісні пасти. Для дорослих оптимальна концентрація — 1000–1500 ppm (частин на мільйон) (інформація вказується на тюбику).
- Більшість відбілювальних паст містять абразивні частинки, які можуть стоншувати емаль. Використовуйте їх не частіше 2–3 разів на тиждень.
- Індекс абразивності (RDA) вказується на упаковці. Для чутливих зубів і щоденного догляду вибирайте пасту з RDA до 70, для стандартного чищення — до 100.
- Сульфати (наприклад, SLS) дають рясну піну, але можуть подразнювати слизову. Якщо часто стикаєтеся із запаленнями ясен — вибирайте пасту без SLS.
- У дитячих паст нижчий вміст фтору і м’якші абразиви, щоб не пошкодити емаль молочних зубів.
Догляд за зубною щіткою = догляд за зубами
І звичайні, і електричні зубні щітки вимагають до себе певного підходу. Цей девайс зазвичай зберігається в сирому і вологому середовищі — у ванній, тому не включається поява грибка та цвілі. Чорний наліт може з’являтися і на корпусі, і в місці приєднання насадки, і навіть на щетинках.
Після процедури обов’язково ретельно вимиваємо залишки пасти (перевіряємо, щоб вона не потрапила в щілину, де кріпиться насадка). Струшуємо воду і ставимо на підставку. Так, таку щітку краще не тримати у звичайній склянці: саме так і з’являється грибок.
Багато моделей мають у комплекті док-станцію, на яку можна поставити девайс, коли ви ним не користуєтеся. А, наприклад, у Oclean X Pro Digital ця сама док-станція може ще кріпитися на стіну, і щітка буде зберігатися вертикально у висячому положенні, не стикаючись із вологою. Так, важливо зазначити, що сучасні моделі захищені від перезаряду, тому постійне перебування на зарядці — абсолютно нешкідливе для девайсу.
Стерилізатор
Топова річ для абсолютно всіх зубних щіток — стерилізатор. У Oclean це невеликий девайс у вигляді ретро-лампи з порожниною всередині, який кріпиться на кахель у ванній. Oclean S1 Toothbrush Sanitizer White NEW вміщує в себе цілих 5 зубних щіток — ідеально для сім’ї. І що особливо зручно: сумісний не тільки зі щітками того ж бренду, а і зі звичайними мануальними.
У чому суть цього пристрою? Стерилізатор використовує ультрафіолетове випромінювання, щоб знищити бактерії, яких на щітці — величезна кількість, особливо після процедури. Вплив ультрафіолету триває недовго, лише кілька хвилин, зате ввечері ви чиститимете зуби ідеально чистою щіткою. Так і зберігати зручно, і грибок не розвивається.
Як правильно чистити зуби електричною щіткою: гайд за режимами

Усі сучасні електричні зубні щітки пропонують користувачеві різні режими та сценарії для чищення зубів. Саме тому щітки Oclean вважаються універсальними: завдяки варіаціям налаштувань можна підібрати оптимальні для людей з різною чутливістю.
Отже, база. Переважно, у всіх електричних зубних щітках є мінімум 2–3 режими:
- Стандартний, який підходить на кожен день.
- Делікатний — для чутливих зубів і ясен.
- Відбілювання.
Якщо ви вперше користуєтеся таким девайсом — ідеально, якщо щітка пропонує режим адаптації. Наприклад, такий є в Oclean Endurance: протягом 7 днів після першого ввімкнення щітка поступово нарощує інтенсивність (а відчуття від роботи після звичайної мануальної щітки прям дуже незвичні).
У багатьох моделях є ще два відносно стандартних режими: ранковий та вечірній. Перший менш інтенсивний: потрібен, щоб освіжити подих після ранку. А ось вечірній чистить прям ґрунтовно (щоб вранці менше роботи було). Тут і 2 хвилини, і моніторинг усіх зон чищення, і вища частота вібрації щетинок.
Далі виробники розходяться хто як хоче. Наприклад, в Oclean X Ultra є можливість налаштувати взагалі індивідуальний режим через застосунок. Можна підібрати собі відповідну інтенсивність, тривалість процедури. До речі, у цій моделі ще й цілих 32 рівні потужності, хоча такі налаштування більше підходять для досвідчених користувачів, хто чистить зуби електрощіткою вже давно.
Важливі рекомендації щодо використання режимів
Не всі режими підходять для щоденної роботи. Стандартний, вечірній і ранковий — так, а ось з інтенсивним і відбілюванням потрібно дуже обережно. Навіть на здорові зуби з нормальною чутливістю така інтенсивність рекомендується не частіше, ніж раз на тиждень, а краще ще рідше, бо вібрації все ж таки впливають на емаль.
А ось якщо у вас підвищена чутливість, делікатний режим — ваш вірний супутник. За правильного підходу і комплексного лікування чутливість можна істотно знизити (або хоча б зробити так, щоб вона не заважала життю). Використовувати при цьому відбілювання дантисти настійно не рекомендують.
Підіб’ємо підсумки
Як правильно чистити зуби електричною щіткою? Це не просто питання техніки, а запорука здоров’я зубів і ясен. За правильного підходу така щітка допомагає дбайливо видаляти наліт, добиратися до важкодоступних ділянок і навіть контролювати якість чищення. Смарт-технології, різні режими роботи та зручні аксесуари роблять догляд за ротовою порожниною максимально комфортним. Головне — дотримуватися регулярності, освоювати правильну техніку і не забувати доглядати за самою щіткою. Що уважніше ставишся до гігієни, то довше зуби залишаються здоровими, а походи до стоматолога — рідкими та профілактичними.