back to top

Як підібрати відеокарту до материнської плати

Підбір відеокарти до материнської плати – важливий етап, оскільки обидва компоненти є необхідними для продуктивності системи. Як підібрати відеокарту до материнської плати? Якщо відеокарта не буде сумісна з материнкою, вона не функціонуватиме.

Правильний підбір цього компонента дозволить комп’ютеру працювати продуктивно, забезпечить необхідну швидкість обробки даних у відеомонтажі, іграх та не тільки. Ці завдання потребують підвищеної графічної потужності.

Сумісність та слот PCI Express

PCI Express – це шина, яка використовується для підключення додаткових пристроїв до материнки ПК. Слот PCIe забезпечує підвищену швидкість обробки та передачі даних, а також розширює функціональність пристрою. Розглянемо докладніше, які характеристики процесора та материнки враховують під час вибору відеокарти:

 • Наявність наявних роз’ємів
 • Вимоги до підключення
 • Рівень продуктивності
 • Тип споживання та електроживлення (іноді потрібна заміна блоку живлення)
 • Інтерфейс (сучасні відеокарти можуть використовувати оновлені рішення DisplayPort)

Також звертайте увагу на розмір адаптера. Будь-яка відеокарта підійде під інтерфейс PCIe. Цей стандарт був розроблений для зворотної та прямої сумісності, що дозволить використовувати відеокарти і на старому, і на новому обладнанні. Однак проблема полягає в тому, що обладнання працюватиме на пониженій швидкості. Відеокарта вставляється у відповідний слот, після чого утворюється з’єднання, далі визначається швидкість з’єднання. Вибирається мінімальне значення, виходячи з максимальних швидкостей відеокарти та слота РCIe.

Вибір відеокарти залежить від параметрів роз’єму PCI Express на материнці. Враховуйте ряд факторів під час вибору відеокарти. Одним із головних вважається пропускна здатність слота. Для відеокарти потрібна висока пропускна здатність передачі даних між центральним і графічним процесором. Саме тому для високопродуктивних карт потрібний слот PCIe x16. Він забезпечить максимальну продуктивність.

Як підібрати відеокарту до материнської плати

Як підібрати відеокарту до материнської плати: Фізичний розмір відеокарти

Фізичний розмір відеокарти характеризується розміром у довжину та в товщину. Бюджетні пристрої мають компактні розміри, відеокарти середнього класу – у півтора рази довші, сучасні моделі – найдовші. Враховуйте розмір відеокарти, оскільки існує ризик, що вона не поміститься в корпусі або заважатиме інсталяції інших компонентів.

Наступний параметр – товщина (вимірюється у кількості роз’ємів, які вона займає у корпусі). Бюджетні моделі займають лише один слот, проте більшість сучасних карт мають два роз’єми і перекривають роз’єм материнки. Якщо ви плануєте встановлювати мережеву чи звукову карту – враховуйте цей нюанс. Також на ширину відеокарти впливає система охолодження, яка встановлена на неї. Перед покупкою відеокарти виміряйте відстань від задньої стінки корпусу до жорсткого диска та зіставте його із довжиною відеокарти, яка вказана в інструкції.

Враховуйте такі фактори, щоб забезпечити сумісність з розмірами корпусу:

 1. Форм-фактор материнки. Цей аспект насамперед визначає розміщення компонентів у корпусі. Серед найпоширеніших форм-факторів – АТХ, Mini-ITX, Micro-ATX, Mini-ITX. Перевірте, чи відповідає материнська плата форм-фактору корпусу.
 2. Розмір відеокарти. При виборі дискретної відеокарти перевірте, чи вона відповідає розмірам корпусу та не заважає іншим компонентам.
 3. Блок живлення. Як і інші компоненти, блок живлення має стандартні розміри. Переконайтеся, що він підходить за розмірами для встановлення в ПК.
 4. Кількість відсіків для накопичувачів. Якщо в пристрої вбудовано жорсткий диск або SSD-накопичувачі, перевірте, чи є в корпусі достатньо відсіків, і що вони мають правильні розміри.

Живлення відеокарти

Пам’ятайте, які фактори враховувати при виборі блоку живлення для ПК. Обов’язково розрахуйте потужність, що відповідає навантаженням. Пам’ятайте, що вимоги щодо тепловідведення та споживана потужність можуть відрізнятися. Вимога тепловідведення вважається приблизним показником і може бути іншою при використанні. Споживання енергії може бути набагато меншим. Найчастіше споживання компонентів ПК становить від 50 до 100 Вт. Проте встановлюйте блок із запасом потужності. Бажано, щоб запас становив 20-30%. Набагато більшого запасу не потрібно, тому що такий блок коштує набагато дорожче. Ігровий ПК містить у більшості випадків одну відеокарту. Вибирайте модель, яка розрахована на 500–800 Вт енергії. Дві відеокарти споживають до 1300 Вт. Для стандартного офісного комп’ютера підійде стандартний блок 400 Вт.

Як підібрати відеокарту до материнської плати: Інтерфейси відеокарти та підтримка материнською платою

Існують роз’єми для наступних кабелів:

 • VGA
 • DVI
 • Display Port
 • HDMI

Усі порти мають низку переваг і недоліків. Найбільш затребуваним типом інтерфейсу вважається HDMI. Його застосовують для підключення ноутбуків, планшетів, приставок, мультимедійних плеєрів, моніторів та інших пристроїв. Цей варіант вважається стандартом підключення техніки для виведення високоякісного зображення. Як зрозуміти, який інтерфейс підходить для під’єднання монітора? Для цього слід проаналізувати переваги цих типів підключення.

Інтерфейс HDMI має такі характеристики:

 1. Простота у використанні. Для передачі зображення на екран використовують лише один кабель, що досить зручно. Немає потреби у використанні великої кількості проводів.
 2. Універсальність. Спектр використання цього інтерфейсу досить широкий. Можна підключити багато пристроїв за допомогою одного кабелю.

Інтерфейс Display Port був розроблений компанією, яка відома якісними продуктами. Його застосовують для з’єднання системного блоку та монітора. Вважається оптимальним варіантом підключення. Інтерфейс підходить для підключення кількох моніторів. Всі кольори в даному випадку передаються персональним каналом. Цей інтерфейс має механізм фіксатора, на відміну HDMI. Є надійним та працює довгостроково, тому що не має гвинтових кріплень.

Стандарт DVI почав використовуватися ще в 90-х роках для підключення моніторів. Однак поява HDMI витіснила його з ринку. Який інтерфейс краще використовувати для підключення? Інтерфейс DVI підходить у тому випадку, якщо не потрібна роздільна здатність 4К. Підтримує цифровий, аналоговий, цифровий та аналоговий режими роботи.

Як підібрати відеокарту до материнської плати

Як підібрати відеокарту до материнської плати: Продуктивність 

Перед тим, як купувати відеокарту, враховуйте характеристики материнської плати та процесора. Зважайте на наступні параметри:

 • Наявні роз’єми та вимоги до підключення
 • Рівень продуктивності
 • Розміри адаптера
 • Тип споживання та електроживлення
 • Тип інтерфейсу

Обов’язково беріть до уваги сумісність відеокарти з іншими компонентами. Дізнатись характеристики можна у специфікаціях до моделі або за допомогою спеціальної утиліти. Наприклад, безкоштовна програма GPU-Z – найоптимальніший варіант.

Тип використання та вимоги програм/ігор

Вибір відеокарти залежить від цілей використання. Вибираючи графічну систему, враховуйте призначення пристрою та параметри. Якщо вона використовується для нескладних ігор, немає сенсу купувати дорогу відеокарту. Ціна на такий пристрій висока, а його характеристики не будуть розкриті повністю. Відеокарти для ігор необхідні для обробки графіки перед виводом на екран. Її потужність впливає на обробку та на виведення на екран графічних елементів. Якщо ви плануєте грати на максимальних налаштуваннях, знадобиться потужніший відеоадаптер. Важливо, щоб ігрова відеокарта була сумісна з іншими комплектуючими. Також монітор повинен мати відповідну частоту та роздільну здатність. Наприклад, немає сенсу у придбанні адаптера з підтримкою 4К для монітора 1080р. Встановлювати відеочіп преміум-класу слід у тому випадку, якщо роздільна здатність висока.

Також при виборі відеокарти слід враховувати інші фактори, такі як:

 • Оптимізація програми та гри
 • Графічні налаштування
 • Характеристики всіх комплектуючих

Деякі ігри вимагають потужну відеокарту, щоб ПК працював на максимальних параметрах графіки. Часто в геймінгу використовують відеокарти з підтримкою сучасних технологій (наприклад, трасування променів), такі як NVIDIA RTX або AMD RDNA2. Для графічного програмного забезпечення також потрібні потужні відеокарти для редагування та обробки (для роботи з Adobe Photoshop, Autodesk Maya). Бажано, щоб підтримувалися такі функції, як CUDA чи OpenCL, які прискорюють обробку графіки і розрахунків. Для віртуальної реальності також будуть потрібні відеокарти з підвищеною частотою кадрів та низькою затримкою, що забезпечить оперативну обробку даних. Найкраще застосовувати спеціалізовані відеокарти з підвищеною продуктивністю.

Бюджет та вибір оптимального варіанту

Вибір відеокарти залежить від бюджету. Чим вища ціна, тим вища продуктивність пристрою. Слід враховувати характеристики та особливості графічного адаптера. Вибрати карту можна так:

 1. Вивчення технічних характеристик відеокарти. Аналізуйте кількість потокових процесорів, ядер, тактову частоту, ширину шини пам’яті та об’єм, а також інші характеристики. Порівняння цих характеристик дає уявлення про продуктивність.
 2. Тестування за різних обставин. Щоб протестувати пристрій, спробуйте його в різних програмах та іграх. Бенчмарки продемонструють інформацію щодо продуктивності відеокарти.
 3. Визначте, яка відеокарта потрібна у вашому випадку, відштовхуючись від характеристик, продуктивності та бюджету. Виберіть модель, яка пропонує співвідношення ціни та продуктивності.
 4. Врахування додаткових особливостей. Якщо ви плануєте використовувати ресурсомісткі програми, вибирайте графічний адаптер з підтримкою додаткових функцій (апаратне прискорення відео, підтримка трасування променів).

Ці фактори допоможуть вибрати якісний пристрій, який буде відповідати потребам та бюджету.

Можливості апгрейду та майбутні технології

З кожним роком виробники відеокарт роблять їх більш функціональними. Нововведення спрямовані на покращення графічних можливостей, енергоефективності та на покращення продуктивності. Подальший розвиток та апгрейд графічних адаптерів полягає в наступному:

 1. Поліпшення продуктивності. Технологія паралельних обчислень дозволяє покращити продуктивність відеокарти для складних графічних завдань (наприклад, для штучного інтелекту і машинного навчання).
 2. Поліпшення графіки та візуалізації. Функція трасування променів дозволяє створити різні візуальні ефекти, що важливо для геймінгу.
 3. Штучний інтелект. Сучасні відеокарти створюються для спеціалізованих обчислень, що прискорює обробку даних, генерацію контенту, впливає на завдання, які вимагають високу обчислювальну потужність.
 4. Енергоефективність. Виробники приділяють особливу увагу сучасним методам охолодження, що дозволяє знизити тепловиділення та збільшити енергоспоживання відеокарти.
Як підібрати відеокарту до материнської плати

Як підібрати відеокарту до материнської плати: Відгуки та рейтинги

Для того щоб підібрати відповідну якісну відеокарту до материнської плати, орієнтуйтесь на відгуки інших користувачів. Це дозволить отримати інформацію про продуктивність та надійність відеокарти. Аналізуйте рейтинг та відгуки покупців про декілька моделей графічного адаптера.

 1. Аналіз кількох джерел. Аналізуйте кілька веб-сайтів, форумів, звертайте увагу на обговорення та огляди, щоб дізнатися про думку кількох експертів.
 2. Звертайте увагу на загальну оцінку. Подивіться, яка з моделей має позитивні характеристики. Якщо ж, наприклад, відеокарта має безліч коментарів про її недоліки, це свідчить про явні недоліки. Якщо ж більшість відгуків – позитивні, то пристрій надійний та продуктивний. Завжди враховуйте загальні тенденції у рейтингах.
 3. Враховуйте довгостроковість. Вивчайте відгуки про те, чи довго функціонує відеокарта. Це важливо для того, щоб розуміти, як довго пристрій зберігатиме продуктивність.

Приклади рекомендованих відеокарт

Розглянемо відеокарти, які користуються популярністю:

 1. AMD Radeon RX 7900 XTX. Є продуктивною, вбудовується у більшість сучасних корпусів. Вважається однією з найпотужніших відеокарт за ціною до 1000 доларів. Для карти преміум-класу – це оптимальна ціна.
 2. Nvidia GeForce RTX 3060 Ti. Відеокарта з продуктивністю 1080р, має високу функціональність (трасування променів.) Ця відеокарта відома відмінною системою охолодження, може працювати навіть за 4К.
 3. Nvidia GeForce RTX 3050. У порівнянні з іншими моделями, ця відеокарта продається за доступною ціною. Має відмінну продуктивність – 1080р. Доступна функція трасування променів та DLSS. За допомогою цього графічного адаптера можна грати практично у всі ігри на високих налаштуваннях. Ця карта ідеально підходить для геймерів, оскільки представлена на продаж за доступною ціною і є продуктивною у сучасних іграх.

Підіб’ємо підсумки, правильний підбір відеокарти для материнської плати дозволить забезпечити високу продуктивність системи та уникнути проблем із сумісністю. Саме тому слід аналізувати технічні характеристики комплектуючих ПК, звертатися до посібника користувача та ретельно підбирати графічний адаптер. Вибір пристрою для конкретної материнки забезпечить гармонійну взаємодію між компонентами системи. В результаті система працюватиме більш продуктивно, збільшиться якість графіки та прискориться обробка даних. Вибір відеокарти, яка відповідає можливостям материнської плати, забезпечує плавне відтворення мультимедійного контенту. До того ж, ви зможете ефективно використовувати ресурси ПК (системна шина, оперативна пам’ять, процесор). Це дозволить оптимізувати роботу пристрою загалом.

Сергій Попов
Сергій Поповhttps://blog.wo.ua
Привіт! Мене звуть Сергій, і я радий привітати тебе у нашому блозі. Я 28-річний хлопець, який живе в Києві, і у цьому блозі я поділюся своїми захопленнями та думками. Моя страсть - це якісна музика 🎧. Я завжди відкритий для нових музичних жанрів та виконавців, і з нетерпінням поділюся своїми улюбленими треками та альбомами з тобою. Будемо разом відкривати нову музичну палітру! Також я великий фанат сучасних технологій та гаджетів. Я цікавлюся останніми трендами та новинками у світі технологій, і якщо ти теж цікавишся цим, то цей блог буде для нас справжнім раєм. Поговоримо про найсвіжіші релізи, інноваційні розробки та утиліти, які зроблять наше життя кращим та цікавішим. Приєднуйся до нас в цьому захоплюючому шляху відкриттів та обговорень. Разом ми знайдемо багато цікавого, незалежно від того, чи це музика, технології чи щось зовсім нове. Будь ласка, залишайся на зв'язку, і ми спільно створимо неймовірний контент! 😉
Ще публікації цього автора:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Рекомендовані публікації
Останні публікації

Deerma VX96W: найкращий бездротовий мийник підлоги за свої...

💧 Як помити підлогу швидко та просто? Спробуйте бездротовий мийник підлоги...

Dreame Bot L10s Plus. Робот-пилосос, який справді миє...

🤖 Dreame Bot L10s Plus — робот-пилосос для ідеальної чистоти вдома!...

Бездротовий пилосос Jimmy JV71! Ретельне прибирання без зусиль

🌪️ Jimmy JV71 — недорогий бездротовий пилосос для сухого прибирання! Він...

Як вибрати кавоварку? Зʼясовуємо на прикладі кавоварки Cecotec

☕️🏡 Хочеться смачної кави вдома? Вам потрібна кавоварка! Дізнайтесь, як вибрати...

Чому варто купити техніку саме на WO.UA?

WO.UA — єдиний офіційний представник брендів Yunmai, Oclean, Dreame, Deerma, Jimmy та Cecotec в Україні. Купуючи техніку в офіційного продавця, ви можете бути впевненими, що вона пройшла процедуру розмитнення відповідно до законів України, зі сплатою всіх податків і зборів. Разом із технікою ви отримуєте якісне сервісне обслуговування та додаткові переваги. Як офіційний представник виробників ми гарантуємо прозору та зрозумілу процедуру обміну та повернення девайсів. Для окремих брендів на WO.UA діють спеціальні умови покупки — великі знижки, подовжена гарантія, подовжений строк повернення та безкоштовна доставка.