Як доглядати за пральною машиною: 🧺 поради з догляду, запобігання поломок і корисні лайфхаки для довгої служби вашої техніки ✨
Сучасне життя вже досить складно уявити без таких речей, як плита, пральна машина або холодильник. Якісь дрібниці на кшталт шкарпеток можна випрати і вручну, але ось із пранням постільної білизни або зимового одягу вже набагато складніше. І ми так звикли до того, що пральна машинка завжди під рукою, і за дві години впорається навіть із дуже складним пранням, що несподівана поломка може надовго вивести з душевної рівноваги.
Сьогодні розповімо, як доглядати за пральною машиною, щоб вона не ламалася (ну або звести ризик поломок до мінімуму).
Які поломки найчастіше трапляються і чому
Пральні машини, як і будь-яка техніка, іноді виходять з ладу. Але більшості неприємностей можна було б запобігти, якби ми трохи уважніше ставилися до її роботи та догляду. Ось з якими проблемами ми можемо стикатися найчастіше — і чому вони відбуваються.
Машинка погано віджимає або зовсім не зливає воду
Це, мабуть, один із найпоширеніших випадків. Найчастіше причина — в засміченому зливному фільтрі або трубці. Туди може потрапити що завгодно: від ворсинок і шерсті до дрібних предметів, забутих у кишенях. Іноді фільтр виявляється настільки щільно забитим, що вода просто не може пройти. Ще один варіант — поломка помпи, але це вже наступний рівень, до якого краще не доводити.
Неприємний запах всередині барабана

Якщо після прання від машинки тягне затхлістю, це тривожний знак. Найчастіше річ у тім, що волога після прання не випаровується повністю: у закритому просторі утворюється ідеальне середовище для бактерій, цвілі та грибка. Винуватцем також може бути лоток для порошку — він часто залишається вологим і накопичує залишки мийних засобів.
Машинка стукає і вібрує під час прання
Стукіт може з’являтися з різних причин: від перевантаження барабана до забутих у кишенях монет або ґудзиків. Іноді машинка починає вібрувати під час віджимання так, ніби готується злетіти. Це може означати, що вона стоїть нерівно, неправильно встановлена або що ослабли амортизатори. Якщо все залишити як є, дрібні стуки можуть перерости в серйозні механічні поломки.
Машинка тече
Мокра пляма під пральною машиною — це вже не жарти. Іноді протікання викликане ослабленням фітингів або зносом шлангів. А буває, що тріщини з’являються в лотку для порошку або в ущільнювальній гумці навколо дверцят. Якщо не реагувати відразу, справа може дійти до затоплення сусідів.
Пральна машина не гріє воду
Якщо речі виходять холодними навіть на гарячому режимі, найімовірніше, проблема в ТЕНі (нагрівальному елементі). Він може покритися накипом через жорстку воду і з часом просто перестає виконувати свою функцію. Машинка при цьому продовжує прати, але ефективність такого прання сильно падає.
Електроніка починає «глючити»

Сучасні машинки напхані електронікою, і вона, на жаль, теж схильна до збоїв. Машинка може зависати, не перемикати режими або зовсім відмовлятися вмикатися. Причин тут може бути багато: від стрибків напруги до потрапляння вологи всередину блоку управління.
Іноді всі ці неполадки здаються «раптом» — як сніг на голову. Але на ділі майже кожна з них — результат накопичених дрібниць: десь недосушили гумку, забули почистити фільтр, місяцями прали на одному режимі без холостого запуску. Далі ми розберемо, як саме доглядати за машинкою, щоб звести всі ці ризики до мінімуму. Спойлер: нічого надприродного робити не доведеться.
Догляд за пральною машиною: план мінімум
Щоб пральна машина служила довго, не обов’язково перетворюватися на техноманіяка 🤪. Достатньо просто взяти за правило кілька регулярних дій. Це як зі шкірою обличчя: щоденний базовий догляд кращий за один, але супердорогий крем раз на рік. Тут працює та сама логіка — машинка не просить багато, але буде вдячна за увагу. Ось базові дії, які варто виконувати хоча б раз на тиждень або місяць:
- Після кожного прання протирати гумку ущільнювача. Саме туди потрапляє волога і бруд, і якщо залишити її як є, з’являється запах і цвіль. Не потрібно відтирати її до блиску — просто пройтися сухою ганчіркою або паперовим рушником.
- Залишати дверцята прочиненими. Ця проста дія дає можливість волозі випаруватися. Якщо машинка встановлена в шафі або ніші, краще передбачити підпірку, щоб дверцята не зачинялися.
- Промивати лоток для порошку. Особливо якщо використовуєте гель або кондиціонер. Вони часто залишають сліди, які з часом перетворюються на наліт малоприємної консистенції.
- Перевіряти кишені. Так, звучить банально, але один забутий шуруп або монета можуть коштувати ремонту помпи. А серветка легко розлетиться по всьому барабану і заб’є фільтр.
- Раз на місяць запускати холосте прання. Це режим без білизни, але з лимонною кислотою або спеціальним засобом від накипу. Температуру краще виставити високу — 60–90°C. Така чистка допомагає розчинити залишки порошку, жировий наліт і трохи освіжає нутрощі машини. Також можна додавати засоби для очищення пральної машини — лимонну кислоту, калгон або столовий оцет.
Ці прості дії займають буквально 5–10 хвилин, але здатні продовжити термін служби техніки на роки. І головне — позбавляють від сюрпризів на кшталт «щось смердить» або «машинка не віджимає». Далі розповімо докладніше, як доглядати за барабаном і дверцятами — тому що саме вони першими страждають від нашої неуважності.
Як доглядати за барабаном і дверцятами

Головний ворог барабана — волога. Навіть якщо машинка віджала білизну на всі 1200 обертів, всередині все одно залишається конденсат. Плюс, після прання в барабані можуть залишатися мікроскопічні ворсинки, шерсть, пісок, залишки мийних засобів. Усе це з часом осідає на стінках і може стати причиною запахів або навіть нальоту.
Що робити:
- Очищення барабана — після кожного прання протирайте всередині сухою ганчіркою. Це особливо важливо, якщо ви часто перете в режимі без сушіння. Вода випаровується повільно, а вологість — ідеальне середовище для цвілі.
- Слідкуйте, щоб у барабан не потрапляли сторонні предмети. Маленькі ґудзики, кісточки від бюстгальтерів або металеві гачки можуть застрягти між стінками барабана та бака. Іноді вони навіть пробивають нутрощі пральної машини — і ось вам дорогий ремонт.
- Ущільнювальна гумка дверцят — не просто прокладка. Це одне з найбільш «вразливих» місць. Туди потрапляє все: вода, шерсть, волоски, шматочки тканини. Якщо її не чистити, вона швидко покривається нальотом, а потім і цвіллю. Раз на тиждень достатньо протерти гумку м’якою губкою з краплею оцту або мила.
- Не зачиняйте дверцята після прання. Краще акуратно відчинити їх і залишити хоча б на годину-дві, щоб усе всередині повністю просохло. Особливо якщо у вас є функція сушіння — після неї барабан може бути гарячим і вологим одночасно, і зачинені дверцята тільки погіршують ситуацію.
Якщо нехтувати цими дрібницями, дуже швидко з’являється стійкий запах, білизна починає пахнути не свіжістю, а «затхлою водою», а потім і зовсім з’являються розводи на речах. Але ж все вирішується в два рухи — ганчірка, відкриті дверцята і трохи уваги.
Далі поговоримо про фільтр — ту саму приховану деталь, про яку всі згадують тільки тоді, коли машинка відмовляється зливати воду.
Фільтр у пральній машині: навіщо він потрібен і як його чистити

Фільтр у пральній машині — це не щось міфічне, а дуже реальний елемент, який захищає нутрощі машини від сміття. Він ловить усе те, що не повинно потрапляти до насоса: нитки, волосся, шерсть, монетки, випадкові кнопки та інший «улов» з кишень.
Якщо фільтр забивається, машинка починає погано зливати воду, зависає на одному етапі або зовсім видає помилку. При цьому почистити його — справа максимум на 10 хвилин, а користі — на роки служби техніки.
Як знайти і почистити фільтр:
- Зазвичай він знаходиться внизу машинки, за маленькими дверцятами або панеллю. Іноді вони відкриваються без інструментів, іноді — за допомогою викрутки.
- Підставте ганчірку або невисоку ємність: при відкритті фільтра може вилитися вода.
- Акуратно викрутіть фільтр (він зазвичай схожий на пробку), видаліть усе, що в ньому накопичилося.
- Промийте фільтр під водою, витріть насухо і закрутіть назад.
Чистити фільтр варто хоча б раз на два місяці, а якщо у вас вдома пухнастий кіт або переться багато верхнього одягу — навіть частіше. Це не тільки врятує машину від засмічень, а й помітно поліпшить її «самопочуття»: злив стане швидшим, шумів меншим, і загальна якість прання — вищою.
До речі, іноді актуально встановлювати фільтр для пральної машини від іржавої води. Якщо ви коли-небудь знімали сіточку з крана після зливу іржавої води, могли бачити, скільки доволі крупного сміття — піску і каміння — там збирається. Якщо таке потраплятиме в машину на регулярній основі, мотору скоро прийде кінець. Купувати його потрібно окремо, а кріпиться він, як правило, дуже просто – між краном і заливним шлангом. Але і його теж потрібно досить часто чистити, особливо якщо ви знаєте, що якість води у вашому регіоні залишає бажати кращого.
Далі обговоримо ще один важливий момент — наліт і накип. Бо навіть якщо все виглядає чисто, всередині може накопичуватися дещо не надто приємне.
Як доглядати за пральною машиною: накип і наліт

Накип — це ворог №1 для будь-якої пральної машини. Він утворюється в тому разі, якщо у воді багато солей і мінералів, які осідають на ТЕНі (нагрівальному елементі). Згодом накип накопичується, і машинка починає погано гріти воду, що уповільнює процес прання і підвищує споживання електроенергії. А якщо її не очищати — можуть бути й поломки.
- Використовуйте засоби від накипу. Багато виробників рекомендують раз на місяць або два запускати порожнє прання з додаванням засобу для боротьби з накипом. Це може бути «Калгон» для пральної машини, лимонна кислота або столовий оцет. Це розчинить наліт і збереже ТЕН у хорошому стані.
- Можна перевірити жорсткість води у вашому регіоні (особливо якщо ви живете в приватному секторі). Що вища жорсткість води, то більше накипу може утворюватися. Якщо вода у вашому будинку «жорстка», варто задуматися про встановлення фільтра.
- Промивайте машину оцтом. Один раз на кілька місяців можна запустити прання при високій температурі зі столовим оцтом. Це допоможе не тільки видалити наліт, а й позбутися неприємних запахів. Також актуальним є чищення пральної машини лимонною кислотою — вона розчиняє вапняні відкладення на внутрішніх поверхнях.
Не забувайте, що профілактика завжди дешевша і простіша за ремонт. Якщо вчасно стежити за станом машини, можна уникнути «сюрпризів» у вигляді утрудненого нагріву води або поломок ТЕНа.
Як правильно завантажувати білизну

Коли йдеться про пральну машину, ключове правило — не перевантажувати і не не недовантажувати. Це схоже на те, як ми зазвичай трамбуємо валізу у відпустку: можна, звісно, пострибати і застебнути, але не факт, що все залишиться цілим. Ось і з машинкою: важливо знайти баланс. Якщо завантажити її по максимуму — вона працюватиме на максимальних потужностях, що призведе до зайвого зносу деталей і навіть поломки. А якщо завантажити її занадто мало, процес прання не буде ефективним, і ви витратите воду та електроенергію даремно.
- Слідкуйте за рекомендаціями виробника. Зазвичай на дверцятах або в інструкції вказано максимально допустиме навантаження. Це не просто цифри — перевантаження зменшує ефективність віджимання і може призвести до виходу з ладу підшипників.
- Розуміння оптимального завантаження — запорука успіху. Краще завантажувати машинку на 70–80% її максимальної місткості. Тоді вода і мийний засіб зможуть рівномірно розподілитися, і прання буде більш якісним.
- Якщо прання делікатне — не перевантажуйте. Легкі тканини, такі як шовк або шифон, вимагають акуратності. Якщо ж заготовили рушники і важкі ковдри, краще розділити їх на кілька прань, щоб не перевантажувати машину.
І не забувайте про кросівки. Так, багато хто з нас намагається кинути їх у машинку «просто так», і це може бути причиною поломки. Механізм пралки не розрахований на прання взуття з твердою підошвою без спеціальної підготовки. Кросівки можуть пошкодити барабан або навіть вибити його з ладу. Тож якщо вирішите випрати взуття, краще використовувати спеціальний мішок для прання або виймати шнурки та устілки, а також запускати прання в делікатному режимі.
Коли краще викликати майстра
Іноді, незважаючи на всі зусилля з догляду за пральною машиною, проблеми все ж з’являються. У цих випадках важливо не зволікати, а відразу звернутися до фахівця. Машинка сама підкаже, коли їй потрібна професійна допомога.
Неприємний запах із пральної машини
Неприємний запах — це явний сигнал того, що десь усередині машини щось не так. Причини можуть бути різні: від накопичення цвілі в барабані до проблем із системою зливу води. Спробуйте зробити генеральне чищення за допомогою оцту або спеціальних засобів, але якщо запах не зникає, це привід викликати майстра. Іноді накип або бруд забиваються у важкодоступних місцях, і без професійної діагностики не обійтися.
Барабан тріщить і «ходить ходором»

Якщо під час віджимання ваша пральна машина починає трястися, видавати дивні звуки або барабан «стрибає», значить, щось із балансуванням. Це може бути пов’язано з неправильним завантаженням або зносом амортизаторів і підвіски барабана. Але в будь—якому разі, якщо тряска триває, не варто зволікати з візитом до майстра.
Пральна машина тече
Якщо з-під пральної машини або її корпусу починає текти вода, це ознака того, що є проблеми з системою зливу або підведенням води. Найчастіше це пов’язано з несправностями в шлангах або ущільнювачах, які потрібно негайно замінити. Якщо вода продовжує текти, можуть постраждати й інші елементи машини, що призведе до більш серйозної поломки або навіть до короткого замикання.
Пральна машина не реагує на команди
Якщо пральна машина не реагує на команди, програма збивається або кнопки починають «залипати», це може бути пов’язано з поломкою електроніки. Сучасні машини часто використовують складні електронні системи, які можуть вийти з ладу з різних причин — від збою в системі управління до виходу з ладу плати. Якщо чищення фільтрів і перезавантаження не допомогли, доведеться викликати майстра для діагностики та ремонту.
Коли такі проблеми починають проявлятися, краще не ризикувати й одразу звертатися по професійну допомогу. Ремонт пральної машини на ранній стадії поломки буде набагато дешевшим, ніж усунення серйозних пошкоджень після ігнорування цих симптомів.
Висновок
Як доглядати за пральною машиною? Важливо дотримуватися простих, але ефективних правил: регулярно чистити девайс, використовувати правильні засоби для чищення пральної машині, слідкувати за правильним завантаженням і звертатися до професіоналів, якщо з’являються перші ознаки несправностей.
Пам’ятайте, що ваша пральна машина — це не просто побутова техніка, а вірний помічник, який щодня полегшує вам життя. За належного догляду вона прослужить вам довго, забезпечивши чистоту і комфорт у домі.
І не забуваємо про профілактику та своєчасний сервіс — адже навіть найякісніша техніка потребує уваги.