back to top

Обираємо телевізор: характеристики, фішки, нюанси

📺 Як обрати ідеальний телевізор? Розбираємо характеристики, фішки та важливі нюанси, щоб покупка була вдалою! ✅🎯

Ринок телевізорів неймовірно великий. Для когось придбання ТВ — опція, для інших — необхідність. Навіщо ж телевізор потрібен у сучасному будинку:

  • Перегляд контенту у високій якості.
  • Доступ до потокових сервісів.
  • Геймінг як додатковий вид дозвілля.
  • Інформаційні та новинні канали надають актуальну інформацію.
  • Інтеграція з екосистемою «розумний дім» дає змогу керувати телевізором та іншими пристроями в будинку через єдиний інтерфейс, що покращує функціональність.

Таким чином, телевізор у 2025 році може бути не тільки пристроєм для перегляду традиційного телебачення, а й центром мультимедійних розваг.

Вибір пристрою безпосередньо залежить від його характеристик. Однак, не тільки розмір діагоналі та висока роздільна здатність мають значення. Важливий сценарій використання телевізора і цілі, для яких він обирається. Значення також мають кут огляду і якість звуку, інтерфейс і управління, тип матриці і форма екрану.  

Телевізор: які параметри важливі під час купівлі та вибору

Телевізор

Діагональ екрана

Діагональ ТВ — це відстань між двома протилежними кутами екрана. Як визначитися з розміром моделі для приміщення, розберемося нижче. Формула «що більше, то краще» в цьому разі не працює, адже йдеться про комфорт користувача. Вибір діагоналі безпосередньо залежить від розміру кімнати, в якій буде встановлено телевізор. Для моделей 4К Samsung пропонує скористатися формулою d*1.2, де d — розмір діагоналі. Наприклад, при відстані від дивана до екрана — 2 м, рекомендовану діагональ отримуємо  65 дюймів.   

Також існують і загальні рекомендації для зв’язки «діагональ — розмір приміщення»:

Площа кімнатиВідстань до екранаРозмір діагоналі в дюймах
до 12 м1.2–1.8 м40–50
12–20 м1.8–2.5 м55–65
більш 20 м 2.5–3 мбільш 70

Роздільна здатність ТВ

Роздільна здатність телевізора це кількість пікселів на екрані. Чим вища ця цифра, тим зображення чіткіше і деталізованіше. Величина позначається двома цифрами — по горизонталі та вертикалі. Розрізняють види роздільних здатностей:

HD (720p) — 1280×720 пікселів. Рідко використовується для нових телевізорів, але може зустрічатися в бюджетних моделях.

Full HD (1080p) — 1920×1080 пікселів. Стандарт для більшості телевізорів середнього класу. Забезпечує хорошу якість зображення.

4K (Ultra HD, 2160p) — 3840×2160 пікселів. Пропонує ультрависоку якість зображення. Використовується в більшості сучасних екранів.

8K (Super Hi-Vision) — 7680×4320 пікселів. Це найвища роздільна здатність на ринку телевізорів. Забезпечує неймовірну чіткість і деталізацію. Однак, такі моделі вирізняються високою вартістю, а 8K контенту поки що досить мало.

Для отримання якісного зображення зв’яжемо якість картинки і відстань до екрану:

Роздільна здатністьРекомендована діагональ у дюймахВідстань до екрана 
HD32–501,2–1,6  м
Full HD40–551,5–2 м
4K50–752–3,5 м 
8K55  і більше1,5–3,5 м

Телевізор і тип матриці

Телевізор

Електронна схема, яка формує зображення на екрані  — тип матриці. Різні типи відрізняються між собою яскравістю, контрастністю, кутами огляду та якістю картинки загалом.

Телевізор з LED-технологією (Light Emitting Diode) — це рідкокристалічний екран (LCD), який підсвічується світлодіодами. Вони забезпечують яскравість і формують зображення. Переваги: висока яскравість, енергозбереження. Недоліки: менші кути огляду та контрастність порівняно з іншими технологіями. Підходить для використання в добре освітлених приміщеннях, у кімнатах з великою кількістю сонячного світла.

Є ще такі типи LCD-матриць:

VA: Найкраще підходить для глибоких чорних кольорів і контрастності, але кути огляду обмежені.

IPS: Забезпечує ширші кути огляду і точніші кольори, але може поступатися VA за контрастністю і чорними кольорами.

OLED (Organic Light Emitting Diode) відрізняється від LED тим, що кожен піксель випромінює світло, а не потребує підсвічування. Це виводить якість зображення на новий рівень. З переваг: великі кути огляду, насичений чорний, високі контраст і яскравість. Недоліками будуть дорожнеча і ймовірність вигоряння зображення при тривалому відображенні статичних об’єктів. Оптимальні для перегляду кіно, спортивних трансляцій у затемненому приміщенні.

Екрани QLED (Quantum Dot LED) – поліпшена версія LED-технології, яка використовує квантові точки для поліпшення яскравості та контрастності зображення. Перевагою буде ще більш висока яскравість і насиченість кольорів порівняно з OLED. З мінусів: не такі глибокі чорний колір і контрастність, як у OLED, оскільки це все ще LCD-технологія з підсвічуванням. Підходять для використання в добре освітлених приміщеннях.

Підсвічування для LED екранів може бути двох типів:

  • Edge — розташована по контуру. Моделі з таким типом підсвічування вирізняються хорошою яскравістю, але можливе нерівномірне підсвічування, особливо на великих екранах. Технологія також робить корпус телевізора тонким.
  • Direct — підсвічування цього типу розташоване рівномірно по всій площі екрана. Це дає підвищення контролю над контрастністю і дає змогу досягти глибших чорних відтінків. Мінуси: телевізори з direct-підсвічуванням вирізняє вища вартість порівняно з edge і більш товстий корпус.

Наведена нижче таблиця показує залежність характеристик від типу матриці

ХарактеристикаIPSVAOLEDQLEDLED (LCD)
ЯскравістьСередня, достатньо для світлих приміщеньВисока, добре видно в яскраво освітлених місцяхСередняДуже висока, для світлих приміщеньСередня, залежить від типу підсвічування
Глибина чорногоСередня, чорний може бути сіримВідмінна, глибокі чорні кольориЧудова, ідеально глибокі чорні кольориХороша, але гірша, ніж у OLEDСередня, залежить від типу підсвічування
Контрастність СередняДуже високаВисокаВище, ніж у LEDСередня
Кут оглядуШирокий, мінімальні спотворенняВузькийДуже широкийШирокий, гірше, ніж у IPSВузький, спотворюється при бічному перегляді
РівномірністьХорошаЧудова, але можливі засвіти по краяхЧудоваХорошаСередня
Колірне охопленняШирокеСереднєДуже широкеДуже широкеСереднє
ЕнергоспоживанняСереднєСереднєВисокеСереднєНизьке
Вигоряння пікселівНіНіТак, у разі тривалого відображення статичних зображеньНіНі
Діагональ32–85+ дюймів32–85+ дюймів55–85+дюймів43–85+дюймів32–75 дюймів
Роздільна здатністьЗазвичай Full HD, 4K, іноді 8KЗазвичай Full HD, 4K, іноді 8KЗазвичай 4K, іноді 8KЗазвичай Full HD, 4K, іноді 8KЗазвичай Full HD, 4K, іноді 8K
Частота оновлення екрануЗазвичай 60-120 ГцЗазвичай 60-120 ГцЗазвичай 120 Гц й більшеЗазвичай 120 Гц й більшеЗазвичай 60-120 Гц
Час відгуку матриці, мс5–8 4–6 0,1–14–5 5–8 
Життєвий циклДовгийДуже довгийОбмежений (особливо під час відображення статичних зображень)ДовгийДуже довгий

Технології зображень

Телевізор

Технології зображення значно впливають на якість картинки телевізора, яскравість, кольори. У цьому розділі йтиметься про ключові формати, які роблять зображення більш деталізованим.

SDR (Standard Dynamic Range) — це стандарт динамічного діапазону, який використовується для відображення відео з обмеженим рівнем яскравості та контрасту. Передбачає меншу яскравість, ніж більш сучасні стандарти, такі як HDR.

HDR (High Dynamic Range) — розширений динамічний діапазон — це загальна технологія для поліпшення якості зображення. Дає більший діапазон яскравості та контрастності між темними та світлими ділянками зображення для реалістичної та глибокої картинки.

Dolby Vision — просунута версія HDR. Для кожної сцени і кадру використовуються динамічні метадані, що покращує точність зображення. Dolby Vision підтримує більш високі рівні яскравості (до 4000 ніт) порівняно з HDR (до 1000 ніт), що робить зображення більш насиченим і «живішим».

HLG (Hybrid Log-Gamma) — це формат HDR, розроблений для телемовлення, поєднує елементи стандартного динамічного діапазону (SDR) і розширеного динамічного діапазону (HDR). Передавання HDR-сигналу реалізовано без використання метаданих. Підходить для трансляцій і прямих ефірів. Забезпечує поліпшені кольори та контраст, але, на відміну від Dolby Vision, використовує простішу схему обробки зображення.

Частота оновлення екрана

Частота оновлення екрана (у Герцах, Hz) — це кількість кадрів на секунду, які телевізор може показати. Що вища частота оновлення, то плавнішим буде рух на екрані. Це особливо важливо для динамічного контенту. Звернути увагу також варто на час відгуку. Параметр показує, як швидко піксель на екрані може змінити колір. Розберемося, яка частота оновлення екрана необхідна для динамічного контенту: матчів, фільмів зі спецефектами, ігор на ігрових консолях.

Для спортивних змагань рекомендована частота оновлення 120 Гц і вище. Чому важливо: спортивні трансляції часто включають швидкі рухи — біг, стрибки, удари.  Щоб ці моменти залишалися плавними і чіткими, телевізор повинен мати високу частоту оновлення.  За частоти оновлення 60 Гц об’єкти, що швидко рухаються, матимуть розмитий або змазаний вигляд.

  Для фільмів зі спецефектами рекомендована частота оновлення: 60 Гц або 120 Гц (залежно від джерела контенту). Для більшості фільмів з динамічними спецефектами, наприклад, бойовиків або фантастики, 60 Гц буде достатньо, оскільки більшість фільмів зазвичай знімають із частотою 24 кадри на секунду (fps). Телевізори з частотою 60 Гц можуть «розділити» цей кадр на 3 частини для плавного відтворення.120 Гц буде корисною для фільмів з високою частотою кадрів (48 fps або 60 fps).

  Для геймерів (PS5, Xbox Series X, Xbox Series S) рекомендована частота оновлення: 120 Гц і вище. Для повної реалізації потенціалу цих консолей потрібен телевізор із підтримкою 120 Гц або вище. Така частота дасть неймовірну плавність і чуйність. Це важливо для ігор зі швидким темпом — шутерів, спортивних ігор і перегонів, де важлива кожна частка секунди. Деякі телевізори пропонують режими, як-от Game Mode, для мінімізації затримки введення та поліпшення відгуку екрана.

Варто враховувати, що не всі пристрої підтримують HDR на 120 Гц. Деякі підтримують тільки 60 Гц з HDR, а для 120 Гц — звичайне зображення без HDR. Щоб забезпечити достатню пропускну спроможність для передавання відео в 4K з 120 fps і HDR, ТВ має підтримувати HDMI 2.1. Такий порт, наприклад, присутній у моделі телевізора Sharp 75FQ5EG.

Також для поліпшення плавності зображення в окремих моделях застосовуються технології згладжування Motion Interpolation і Motion Smoothing.

Телевізор і звук

Телевізор

Для повного ефекту занурення необхідний якісний звук. Топові виробники, наприклад Samsung, пропонують як гідну якість вбудованої акустики, так і спеціальні функції для оптимального звучання. Функції відстеження джерела звуку і регулювання гучності діалогу допомагають повноцінно зануритися в перегляд.

Гучності вбудованих динаміків достатньо для повсякденного перегляду новин, спортивних ефірів або серіалів. Однак у них часто виникають труднощі з відтворенням глибоких басів. Це особливо помітно при перегляді фільмів з екшн-сценами або при прослуховуванні музики. Слабкі місця вбудованих динаміків це недостатня гучність, відсутність чіткості у високих частотах і плаский звук.

Для поліпшення якості звуку і створення повноцінного аудіовізуального досвіду, на допомогу приходять сучасні технології об’ємного звуку, такі як Dolby Atmos. Формат підтримують такі виробники телевізорів як LG, Samsung, Sony, Philips, Apple. Ефект об’ємного звуку створюється вбудованими динаміками та сумісними саундбарами.

Ці компактні пристрої забезпечують багатоканальний звук у квартирі без метушні зі звукоізоляцією. Найчастіше монтуються горизонтально під телевізором. Підключаються за допомогою кабелю HDMI.   

Вбудована акустична система — кілька динаміків для стереозвуку. Залежно від кількості колонок, встановлюються праворуч і ліворуч від ТВ або по периметру приміщення. Підключаються також за допомогою HDMI.

Крім Dolby Atmos реалізовано кілька подібних технологій для ТВ:

  • DTS:X Як і Dolby Atmos, DTS:X дає змогу звукам «переміщатися» по всьому оточенню, створює ефект присутності.
  • DTS-HD Master Audio — це формат без втрат для багатоканального аудіо, використовується для Blu-ray та інших аудіо форматів.
  • Dolby TrueHD — формат аудіо з високою якістю звуку без втрат, підтримує багатоканальні звукові доріжки. Забезпечує якість, близьку до студійного рівня.
  • Auro-3D це технологія об’ємного «сферичного» звуку, створена для створення тривимірного звучання. Використовується здебільшого в професійних кінотеатрах і високоякісних системах для дому.
  • IMAX Enhanced — це система поліпшеної якості звуку і зображення, також розроблена для використання в домашніх кінотеатрах.

Форма екрана

Кілька слів про форму дисплея. Він може бути пласким і вигнутим. Вигнуті екрани, всупереч очікуванням виробників, не стали особливо популярними. На це є причини. Перевага ефекту занурення відчувається тільки в обмежених умовах — наприклад, коли глядач сидить прямо перед екраном і на правильній відстані. По-друге, такий екран складніше вписати в інтер’єр. Крім того, велика частина контенту не була адаптована до такої форми екрана. Ну і ціна таких моделей була значно вищою.

Плаский екран — найпоширеніша форма для сучасних телевізорів. Тонкий і компактний дисплей має широкий кут огляду. Моделі підтримують передові технології передавання зображення та сумісні із зовнішніми пристроями. Можуть варіюватися за розмірами. Легко монтуються та розміщуються на підставці або стіні.

Резюмуємо наочною табличкою для порівняння характеристик:

ПараметрПлоскі екраниВигнуті екрани
Кут оглядуЗабезпечують стабільну якість зображення з будь-яких кутів, зокрема з бічних позицій.Можуть втрачати якість зображення на бічних кутах. Оптимальна картинка — при перегляді перед екраном.
ВідображенняМенше схильні до віддзеркалень і відблисків, оскільки екран рівний. Під час перегляду в яскравих приміщеннях можуть з’являтися небажані відблиски..Можуть зменшувати віддзеркалення, оскільки вигин екрана допомагає уникнути потрапляння джерел світла на екран. Однак, ефект залежить від кута світла.
Реалістичність  картинкиЗабезпечують стабільне перенесення кольорів і контрастність за різних кутів перегляду.Додають картинці глибину та ефект присутності. Однак, цей ефект відчувається тільки при сидінні безпосередньо перед екраном.

Підключення телевізора: все про порти

Телевізор

Порти на телевізорі потрібні для під’єднання таких пристроїв, як ігрові консолі, зовнішні накопичувачі, аудіосистеми та інтернет-з’єднання. Розглянемо найпоширеніші порти та їхні особливості.

  • HDMI — це стандарт для передачі відео та аудіо високої якості через один кабель. Це найпоширеніший інтерфейс для під’єднання зовнішніх пристроїв. Представлено три стандарти: HDMI 1.4 — вважається застарілим. HDMI 2.0 — підтримує роздільну здатність до 4K (60 Гц), HDR, і значно поліпшену пропускну здатність порівняно з попереднім стандартом. Покоління 2.1 —  останній стандарт, який підтримує 4K (120 Гц), 8K (60 Гц), HDR10+, Dolby Vision та інші поліпшені функції – Variable Refresh Rate (VRR), Auto Low Latency Mode (ALLM) для ігор.
  • LAN-порт, або Ethernet порт, застосовується для під’єднання телевізора до дротового інтернет-з’єднання через мережевий кабель. Використовується для стабільного під’єднання до інтернету для стримінгу (наприклад, Netflix, YouTube, Amazon Prime). Зручний для онлайн ігор.
  • Порти USB використовуються для під’єднання зовнішніх пристроїв, як-от флешки, зовнішні жорсткі диски, модеми та інші пристрої. Найчастіше призначені для під’єднання миші або клавіатури для зручності роботи з інтерфейсом телевізора.
  • Порт 3.5 мм Jack — аудіовихід, може бути задіяний для під’єднання навушників, колонок або інших аудіопристроїв.
  • Порт Digital Audio Out (TOSLINK) потрібен для передавання цифрового аудіосигналу на зовнішні аудіопристрої — саундбари, ресивери та колонки. Передача звуку з мінімальними втратами застосовується для домашніх кінотеатрів.

Що таке Smart TV?

Розумний телевізор або Smart TV — технологія, яка дала змогу інтегрувати в ТВ  інтернет і потенціал медіаплеєра. Простіше кажучи, телевізор набуває можливостей комп’ютера завдяки використанню різноманітних онлайн-сервісів і додатків.

Функції Smart TV:

  • Підключення до інтернету.
  • Доступ до потокових сервісів Netflix, YouTube, Amazon Prime Video і сервісів за передплатою.
  • Інтеграція з розумними пристроями: Smart TV можна під’єднати до пристроїв розумного будинку — електроприладів, термостатів, камер безпеки та інших гаджетів.
  • Доступ до додатків, ігор та Web-браузера.
  • Підключення до зовнішніх пристроїв.
  • Можливість керування з телефону.

Операційна система

Від звичайного телевізора Smart TV відрізняється наявністю операційної системи. Які ОС бувають:

  • Android TV — це операційна система для телевізорів, що надає доступ до додатків через Google Play.
  • Google TV — це інтерфейс, заснований на Android TV, з поліпшеним пошуком і персоналізованими рекомендаціями. Google TV інтегрує контент з різних сервісів, пропонуючи більш зручний та інтерактивний досвід.
  • WebOS — інтуїтивно зрозуміла система від LG зі швидким доступом до додатків.
  • Tizen — стабільна ОС від Samsung з гладкою інтеграцією з екосистемою Samsung.

Управління та додаткові функції телевізора

Телевізор

Керувати телевізором можна кількома способами:

  • Панель із кнопками на пристрої.
  • За допомогою пульта дистанційного керування.
  • Голосом.
  • За допомогою смартфона.
  • Мишею або клавіатурою.
  • За допомогою програми на телевізорі.

Серед можливих додаткових функцій варто звернути увагу на наявність тюнера. Опція потрібна для приймання та обробки сигналу від різних джерел — ефірного, кабельного або супутникового телебачення.

Функція TimeShift дає змогу призупиняти, перемотувати і записувати телевізійні передачі в реальному часі. Стане в пригоді тим, хто не хоче пропустити довгоочікуваний матч.

Голосове управління: інтеграція з голосовими асистентами Google Assistant, Amazon Alexa або Apple Siri, а також наявність голосового пошуку контенту спрощує управління ТВ.

У деяких моделях LG і Samsung існує додаткова опція — управління жестами.

Підсумок

Сучасний телевізор поєднує широкий вибір технологій, високу якість зображення і звуку для комфортного перегляду. Важливо враховувати співвідношення ціни та якості, а також відповідність пристрою необхідним функціям. Особисті вподобання за характеристиками також важливі під час ухвалення рішення. Сподіваємось, ця стаття допоможе вам вибрати ідеальну модель для себе!

Залишити відгук

Будь ласка, введіть коментар
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Більше на цю тему

що подарувати дівчині на 14 лютого

Що подарувати дівчині на 14 лютого? Ідеї на День...

Що подарувати дівчині на 14 лютого? 🎁 20+ крутих ідей, які здивують, порадують і точно влучать у серце! 💖День...

Мультипіч

Яка мультипіч найкраща? Топ 10 аерогрилів від різних брендів

🔥 Вибираєте мультипіч? Ми склали рейтинг ТОП 10 аерогрилів від найкращих брендів! 🏆 Дізнайтесь, яка модель підійде саме вам!...

Як вибрати електрощітку

Як вибрати електрощітку для родини: простий гайд з вибору

🦷✨ Дбаємо про здоровʼя зубів у сучасному форматі! Дізнайтесь, як вибрати електрощітку для всієї родини. Простий гайд допоможе знайти...

Що подарувати на 14 лютого

Що подарувати на 14 лютого? Корисні ідеї на День...

💝 Шукаєте подарунок до дня закоханих? 🎧📱💻 Ловіть добірку корисних гаджетів, які порадують ваших близьких! Читайте у статті,  що...