Чи можна мити HEPA-фільтр пилососа? 🌀 Читайте, чим відрізняються багаторазові та одноразові моделі, як за ними доглядати та на що звернути увагу 💦
Будь-який пилосос — ціла система різних гвинтиків, шарнірчиків, шестерень, дрібних та великих деталей, кожна з яких служить одній меті: навести чистоту та порядок. Це як конструктор Лего: все має бути на своєму місці, нічого зайвого. Залежно від типу пилососа, яких зараз доволі багато, кількість і тип деталей можуть відрізнятися, але кілька ключових все ж таки будуть присутні обов’язково, незалежно від моделі. Це, наприклад, двигун, пилозбірник і — фільтр або система фільтрів. Отже, чи можна мити HEPA-фільтр пилососа? Саме про це ми сьогодні й поговоримо.
Що таке HEPA-фільтр пилососа?

Коли ми читаємо опис чи характеристики сучасних акумуляторних, дротових чи роботів-пилососів, майже скрізь можна зустріти горде «Основний фільтр — HEPA». А ще приписка, що він затримує до 99.9% найдрібніших частинок, включно з алергенами, пилком, пилом… Звучить дещо як фантастика: наскільки дрібною має бути структура, щоб не пропустити алергени? Тим часом усе доволі просто, і водночас цікаво.
Взагалі, як з’явився HEPA-фільтр? Це не найсучасніший винахід, і придуманий він був далеко не для побутового використання. Усі ми чули про Роберта Оппенгеймера і «Мангеттенський проект», який стартував у 1942 році. Вчені, які працювали в лабораторії, зіткнулися з дуже серйозною проблемою: найдрібніший радіоактивний пил був смертельно небезпечним. Потрібно було терміново щось придумати, щоб максимально ефективно очищати повітря від мікроскопічних частинок.
Так і з’явилася перша технологія фільтрації, здатна вловлювати до 99.97% частинок розміром від 0.3 мікрометра — у десятки разів менших за товщину людської волосини. Така висока ефективність згодом лягла в основу стандарту HEPA. Спочатку технологія призначалася тільки для промислового використання:
- Системи кондиціонування літаків.
- Кабіни пілотів.
- Шкідливі виробництва.
Трохи пізніше HEPA адаптували для медичного використання — в операційних залах та стерильних приміщеннях. А тепер ця невелика деталь є і в сучасній побутовій техніці — пилососах, очисниках повітря та інших девайсах, часто доповнюючи вже наявний циклонний фільтр для пилососа.
Як працює HEPA-фільтр
Перш ніж відповісти на запитання, чи можна мити HEPA-фільтр пилососа, потрібно розібратися, як він влаштований.
Якщо розібрати той самий пилосос, то фільтр являє собою невелику деталь зазвичай квадратної або прямокутної форми зі складеною всередині гармошкою, схожою за структурою на щільну тканину. Це якщо простими словами. Якщо трохи заглибитися, то в основі лежить невеликий відріз волокнистого матеріалу з дуже дрібною структурою, в якому волокна розташовані у випадковому порядку, як волога серветка.
Для виготовлення фільтрів такого типу зазвичай використовується скловолокно або синтетика (поліестер, поліпропілен, розтягнуті до стану павутинки). Іноді можуть додавати акрилові волокна для покращення міцності, або вуглецеве покриття для боротьби із запахами. Як же працює фільтр?
- На перший погляд це просто гармошка з фільтрувального матеріалу в міцному каркасі.
- «Гармошка» може бути прокладена алюмінієвими пластинами, які не тільки створюють додаткову міцність і каркас, а ще й утворюють статичну електрику, що притягує шкідливі частинки.
- Під час руху повітря частинки можуть врізатися у волокна (інерція), «залипати» в них під час контакту (перехоплення), або просто плутатися, якщо занадто дрібні (дифузія).
У деяких пристроях можуть використовувати круглі фільтри, за формою схожі… на витяжки метрополітену — така собі кругла гармошка. Форма змінюється, а ось призначення та принцип роботи ні.
Види HEPA-фільтрів

HEPA-фільтри ще й поділяються на різновиди, які визначають ключовий момент: мити чи не мити? Спочатку вони були одноразовими, а ось сучасні моделі можуть пережити і душ — якраз-таки завдяки матеріалу.
- Фільтри зі скловолокна (скло, витягнуте в найтоншу нитку). Банні процедури такому фільтру протипоказані.
- Синтетичні волокна (можуть бути різні, включно з сучасними наноматеріалами).
- Комбіновані — поєднують скловолокно із синтетичними матеріалами.
- У дешевих фільтрах може використовуватися картон або папір. Такі фільтри точно одноразові.
А ще часто можна зустріти поруч зі словом HEPA цифру — наприклад, HEPA 10. Це маркування говорить про клас ефективності фільтра. Що вища цифра, то краща фільтрація.
Класс фильтра | Ефективність | Що це означає |
HEPA 10 | ≥ 85% | Затримує 85% частинок розміром від 0.3 мікрометра |
HEPA 11 | ≥ 95% | Вже набагато краще — фільтрує 95% таких часток |
HEPA 12 | ≥ 99,5% | Дуже високий рівень очищення — майже все дрібне сміття затримується |
HEPA 13 | ≥ 99,95% | Професійний рівень — такі фільтри встановлюють в медичних установах |
HEPA 14 | ≥ 99,995% | Практично стерильна фільтрація |
Мікрометр — це одна тисячна міліметра. Для порівняння: пилок рослин — близько 10-20 мікрометрів.
Чи можна мити HEPA-фільтр?
Скловолоконні HEPA-фільтри мити не можна — вони руйнуються від води. А ось деякі синтетичні або комбіновані моделі виробники спеціально роблять такими, що миються.
Але важливо розуміти, що сам процес має кілька важливих нюансів, недотримання яких призведе до виходу навіть багаторазового фільтра з ладу.
Чим небезпечне неправильне миття?

Важливий момент: фільтрувальні волокна в HEPA-пластах дуже тонкі та чутливі. Коли ви промиваєте фільтр водою (особливо під напором), структура може пошкодитися:
- Волокна рвуться або деформуються.
- Між ними з’являються «дірки», через які легко проскакує пил.
- Волога може залишитися всередині, спричинити плісняву і погіршити якість повітря.
І навіть якщо зовні фільтр виглядає чистим, він уже не працюватиме як треба — ефективність падає майже вдвічі (й вище).
Тому не всі HEPA-фільтри можна мити: моделі, які можна мити, спеціально виготовляють зі стійкіших до води матеріалів. А стандартні — розраховані тільки на сухе чищення або повну заміну.
Як правильно чистити HEPA-фільтр пилососа: мийний та одноразовий варіанти

З теорією розібралися, тепер переходимо до практичних порад. Як ми вже зрозуміли, HEPA-фільтр — не вічна деталь, і щоб він продовжував ефективно утримувати пил і алергени, його потрібно періодично чистити. Але пам’ятаємо, що методи очищення залежать від типу фільтра.
Як правильно мити HEPA-фільтр
Йдеться саме про варіант, що миється. Ця інформація може вказуватися виробником на упаковці з технікою, інструкції або навіть у характеристиках. Отже, покроково:
- Насамперед потрібно дістати фільтр із пилососа — акуратно, щоб не розсипати пил. Зазвичай він досить легко виймається, саме з цих міркувань.
- Тепер струшуємо велике сміття. Кілька легких постукувань по рамці допоможуть прибрати основне. Або можна несильно постукати деталлю об тверду поверхню.
- Тепер можна і промити фільтр під проточною водою. Не робимо сильний тиск, вода має бути просто теплою (не гарячою) або кімнатної температури. Не використовуємо жодних мийних засобів або щіток.
- Промиваємо у напрямку волокон — щоб вода не потрапляла під прямим кутом на фільтрувальний матеріал, інакше його можна пошкодити, навіть якщо натиск не сильний.
- І тепер важливий момент — сушка. Перш, ніж поставити фільтр назад, сушити його потрібно на відкритому повітрі мінімум 24 години. Можна покласти поруч із батареєю (але не на неї), або на вікно. При цьому не використовуємо фен (бо сушити доведеться дуууже довго).
Перед встановленням назад обов’язково перевіряємо, чи точно HEPA-фільтр повністю висох, інакше цвіль всередині з’явиться дуже швидко.
Що робити з HEPA-фільтром, що не миється (одноразовий)?
Вище в статті ми говорили, що існують одноразові фільтри, які не переживуть дію води. Це або скловолоконні, або бюджетні паперові (картонні) моделі. Що робити тоді? Адже забивається фільтр досить швидко, і перестає виконувати своє завдання настільки якісно, наскільки це передбачено спочатку.
- Насамперед дістаємо деталь із пилососа. До речі, краще робити це так, щоб пил не розлетівся по всій кімнаті. Можна у ванній або над раковиною.
- Тепер його потрібно гарненько простукати об тверду поверхню (підійде навіть стіл, застелений аркушем паперу; папір можна змочити водою, щоб «присадити» пил). Не соромимося, але й намагаємося не перестаратися.
- Можна використовувати м’який пензлик, щоб прибрати залишки пилу з доступних ділянок. Ідеально підходять… великі пензлі для макіяжу, ті які для пудри, наприклад. Вони м’які, густі, а окремі ворсинки можуть навіть потрапити в структуру волокон.
- У занедбаній ситуації HEPA-фільтр можна продути потоком повітря (феном, наприклад), але на наймінімальнішій потужності й дуже акуратно — щоб і структуру не пошкодити, і пилом не надихатися.
- Ну і нарешті ставимо фільтр на місце.
І пам’ятаємо, що спроба вимити одноразовий фільтр майже напевно вб’є його робочі властивості.
Як часто потрібно чистити HEPA-фільтр?
Частота догляду багато в чому залежить від того, як часто ви користуєтеся пилососом і від того, наскільки сильно забруднене повітря вдома або в регіоні. У середньому деталь, що миється, потрібно промивати приблизно раз 1–2 місяці, а одноразовий потрібно акуратно очищати раз на 2–3 місяці.
При цьому фільтри потрібно і регулярно міняти — і перший, і другий варіант приблизно раз на 4–6 місяців. А якщо в будинку є тварини або люди з алергіями, очищати і міняти потрібно вдвічі частіше.
І пам’ятаємо, що погано очищений фільтр не тільки гірше працює, а й перевантажує двигун, що з часом може призвести до того, що пилосос сумно зітхне і ляже відпочивати.
Як визначити, чи можна мити HEPA-фільтр?

Якщо в інструкції немає прямої вказівки, а фільтр начебто пора вже й почистити, можна провести невелику домашню експертизу. На що звертаємо увагу:
- Доторкніться до матеріалу. Якщо він тонкий і щільний, нагадує папір або дуже тендітний картон, найімовірніше, це скловолокно, і мити його не можна. Якщо він щільний, як тканина, і злегка шорсткий на дотик, імовірно це синтетика, і мити її можна, хоч і акуратно (можна, якщо обережно🤪).
- Подивіться на краї — якщо ламкі й легко тріскаються при згинанні, це знову скловолокно. А якщо еластичні та пружні, — синтетика.
- Перевірте маркування. Іноді на рамці фільтра пишуть «Washable» або просто літеру «W» — значить можна мити. Якщо «Non-washable» або нічого не вказано — мити не можна.
Якщо не впевнені, краще перестрахуватися: неправильне чищення може обійтися дорожче, ніж купівля нового фільтра.
Чому іноді краще замінити фільтр, ніж мити?

Багаторазовий HEPA-фільтр — зручна річ: помив, висушив і знову до роботи. Але важливо розуміти, що у будь-якого фільтра — обмежений термін служби, як і у будь-якої деталі або речі. Навіть якщо навскидку він виглядає чистим, ефективність його буде з часом падати.
У процесі експлуатації найдрібніші частинки пилу, волоски і мікроскопічні забруднення забивають пори фільтра на глибокому рівні. Навіть ідеальне регулярне чищення не поверне фільтру первісну пропускну здатність. Зазвичай виробники рекомендують заміну фільтрів, що миються, приблизно раз на 12–18 місяців за умови регулярної експлуатації. Для одноразових моделей термін експлуатації, звісно, менший — 6–12 місяців.
Як зрозуміти, що фільтр час міняти, навіть якщо він начебто чистий
Є кілька ознак, що фільтр уже не справляється:
- Помітне падіння потужності всмоктування пилососа, незважаючи на порожній контейнер для пилу.
- З’являється неприємний запах відпрацьованого повітря.
- Посилене запилення в будинку (особливо помітно в сонячних променях).
- Зміна кольору фільтра — якщо він став темно—сірим або коричневим, це прямий сигнал до заміни.
Як вибрати новий HEPA-фільтр для пилососа
Ми плавно підійшли до того, що HEPA-фільтр потребує заміни. І потрібно вибрати модель, яка буде підходити саме вашому пилососу. Тут виробники досить серйозно спростили нам завдання, оскільки найпростіший і безпомилковий спосіб — шукати фільтр за назвою моделі.
Ба більше, один HEPA-фільтр може підходити одразу для всієї серії або лінійки пилососів, тобто, для різних моделей — точна інформація вказується в характеристиках товару. Іноді навіть у комплекті з пристроєм може бути запасний фільтр (і навіть не один). Щоправда, варто враховувати, що якщо ви підбираєте фільтр для пилососів Philips, Samsung, Rowenta, Karcher, Bosch, то деталь має відповідати бренду, оскільки фільтр для пилососа Самсунг навряд чи підійде для Ровенти🤪.
Якщо ви купуєте новий пилосос, краще відразу взяти до нього додаткову деталь (навіть якщо в комплекті вже є). Буває так, що пристрій знімають з виробництва, і не завжди комплектуючі продовжують виготовляти. Зате ви вже запаковані 😌.
Підсумуємо
Отже, HEPA-фільтр — дійсно інноваційна деталь, без якої будь-яка повітроочисна техніка фактично буде непрактичною, включаючи пилососи. Чи можна мити HEPA-фільтр пилососа? Так, хоч і не кожен. Щоправда, чим далі, тим менше використовуються одноразові деталі, тож, імовірно, скоро всі фільтри можна буде мити без проблем. А ще не забуваємо подбати і про себе: при близькому контакті з пилом медична маска точно не буде зайвою ☺️